LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kane thyen rekordin unik me tripletën e tij ndaj Shqipërisë

13 Nëntor 2021, 11:35, Sport CNA
Kane thyen rekordin unik me tripletën e tij ndaj Shqipërisë

Mbrëmjen e djeshme ku Anglia triumfoi me rezultatin 5-0 ndaj Shqipërisë në stadiumin mitik ?Wembley?, e vlefshme për Grupin ?I? të fushatës kualifikuese të Botërorit ?KATAR 2022?, Herri Kejn ka shfaqur të gjithë potencialin e tij ndaj kuqezinjve ku realizoi dhe një tripletë.

Faqja zyrtare e eliminatoreve të Europianit, i ka bërë jehonë sulmuesit të Totenhemit i cili ka arritur një rekord unik në Britani. 28-vjeçari është bërë lojtari i parë i kombëtares së Anglisë i cili ka realizuar një tripletë perfektë, një gol me kokë, një me këmbën e majtë dhe një me të djathtën që nga koha e lojtarit Dejvid Plet në vitin 1993.

Një statistikë e veçantë kjo për sulmuesin e Totenhemit i cili me skuadrën e tij në Premier Ligë nuk po kalon një moment të mirë, por mesa duket ndaj Shqipërisë tregoi gjithë potencialin e tij.

??????? Harry Kane is the first England player to score a perfect hat-trick (header, left-foot, right-foot) since David Platt in 1993 ??#WCQ pic.twitter.com/qFTjxzJW1I

— European Qualifiers (@EURO2024) November 12, 2021

Lajmet e fundit nga