LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjatja e afatit të organeve të Vettingut/ Opozita bojkoton mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit

5 Nëntor 2021, 14:13, Politikë CNA
Zgjatja e afatit të organeve të Vettingut/ Opozita bojkoton mbledhjen

Opozita ka bojkotuar sot mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit, ku po diskutohet për ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e afateve të organeve të Vettingut.

Ndërkohë, mazhoranca ka vijuar mbledhjen pa praninë e Opozitës.

Në mbledhjen e sotme, do të merret mendimi i ekspertëve.

Kryetarja e Këshillit, Lindita Nikolla bëri me dije se me procesin e punimeve të këtij Këshilli do të ndihmojnë me opinion edhe SHBA dhe BE.

Kujtojmë se opozita braktisi edhe mbledhjen e kaluar. Opozitarët kërkuan sërish që ndryshimet në Kushtetutë të propozuara nga PS, për zgjatjen e afateve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) dhe ato të propozuara nga PD, të trajtohen njëkohësisht, por kjo kërkesë nuk gjeti dakordësinë e mazhorancës./CNA.al

Lajmet e fundit nga