LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata ekonomike/ Sejko jep lajme të mira: Do rriten pagat dhe punësimet

3 Nëntor 2021, 15:09, Ekonomi CNA
Situata ekonomike/ Sejko jep lajme të mira: Do rriten pagat dhe

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka bërë një bilanc të situatës ekonomike në vendin tonë.

Në një deklaratë për media, Sejko dha lajme të mira sa i takon ekonomisë, duke deklaruar se pas dy fatkeqësive tërmetit dhe pandemisë, situata tashmë paraqitet pozitive.

Ai theksoi se pas rimëkëmbjes së ekonomisë, do të ketë edhe rritje pagash dhe zgjerim të punësimeve.

?Qëndrimi aktual i monedhës mbetet i përshtatshëm. Parashikimi për të ardhmen, pozitiv.Ekonomia po rimëkëmbet pas tërmetit dhe pandemisë. Rritja e inflacionit u diktua nga goditjet e të ardhurave.  Do të ketë zgjerim të punësimit dhe rritje të pagave?, tha Sejko.

Vijon…

Lajmet e fundit nga