LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

4 euro tarifë për të kaluar në Rrugën e Arbrit/ Ministrja e Financave shuan dyshimet

3 Nëntor 2021, 11:20, Ekonomi CNA
4 euro tarifë për të kaluar në Rrugën e Arbrit/

Ministrja e Finannca Delina Ibrahimaj, është pyetur sot në Komisionin e Ekonomisë, nëse rruga e Arbrit do të bëhet me pagesë, ashtu si Rruga e Kombit.

Ka qenë deputetja e Partisë Demokratike Dhurata Çupi që ka këkuar sqarim nga Ministrja e Financave.

?Në kontratë thuhet që do vendoset taksa 4? për dibranët që do kalojnë në rrugë për të ardhur në Tiranë? Dhe 4 euro të kthehet në Dibër. Është parashikuar kjo taksë??, ka pyetur Çupi.

Por, sipas Ibrahimajt, aktualisht nuk ka asnjë parashikim buxhetor për të paguar tarifë për rrugën.

 ?Ne jemi ministria e financave dhe ekonomisë, ne bazohemi në kërkesa që janë zyrtare dhe për këtë kërkesë nuk ka asnjë parashikim buxhetor aktualisht. ky është koncesion, ne kemi parashikuar pagesën e këtij koncesioni në bazë të çfarë dokumentacioni kemi aktualisht në dispozicion dhe në bazë të kontratës koncesionare?, është shprehur Ibrahimaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga