LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Foltorja, si lufta italo-greke”/ Patozi ironizon Berishën dhe Bashën

30 Tetor 2021, 10:10, Politikë CNA
“Foltorja, si lufta italo-greke”/ Patozi ironizon Berishën dhe

Ish-koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka komentuar lëvizjet e fundit në selinë blu dhe ?Foltoren?, e ish-kryeministrit Sali Berisha me demokratët.

Në një postim në rrjetet sociale, Patozi ka ironizuar përplasjes mes kreut në detyrë të PD, Lulzim Basha dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

Patozi e ka cilësuar përplasjen mes tyre si luftën italo-greke. Por në ndryshim nga Italia, e cila u ndihmua nga Gjermania, Doktori sipas tij ka kundër ?supërfuqitë?.

?Kjo lëvizja e Berishës për pronësinë e Partisë Demokratike ngjason shumë me luftën italo-greke në vitet 40-41 të shekullit të kaluar .

Kur Italia iu vërsul Greqisë për ta pushtuar, por ushtria e saj u thye keq dhe përleshja pastaj u zhvendos në Shqipëri. Dhe ata, që u nisën të marrin Athinën për dy javë, e panë veten shumë shpejt të pushtuar nga greku.

Sepse të gjithë idhtarët e Doktorit para gjashtë muajsh u nisën për të rrëzuar Ramën, kurse tani po kërkojnë të çlirohen nga “pengu” i tij Lulzim Basha.

Vetëm se Italinë atëherë e ndihmoi Gjermania si aleate e madhe ushtarake që të shpëtonte nga turpërimi. Kurse ?Foltorja? e Berishës i ka qartazi kundër superfuqitë.?-shkruan Astrit Patozi./CNA.al

Lajmet e fundit nga