LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Komisioni hetimor për zgjedhjet e 25 prillit/ Bardhi: PS po tenton të bllokojë punën

29 Tetor 2021, 19:18, Politikë CNA
Komisioni hetimor për zgjedhjet e 25 prillit/ Bardhi: PS po tenton të

Sekretari i përgjithshëm i PD Gazmend Bardhi ka folur mbrëmjen e sotme për komisionin hetimor për zgjedhjet e 25 prillit.

Në një intervistë për A2 me Merita Haklaj, Bardhi theksoi se ka pasur pengesa artificiale nga mazhoranca për të bllokuar punën.

Sipas Bardhit, ky komision mund të ndihmojë SPAK-un në funksionin e tij kushtetues të ndjekjes penale.

?Prej ditës së parë të mbledhjes së komisionit ishte krijuar një situatë absurde në komisionin hetimor për masakrën zgjedhore të 25 prillit. Kishte një tendencë nga PS për të bllokuar punën. Sot kishte një reflektim të tyre. Më në fund miratuam miratimin e rregullores dhe zgjedhjen e sekretarit. Pengesat artificiale nuk kanë penguar punën e komisionit. 

Sot, ne kemi paraqitur një sërë kërkesash për të mbledhur informacion në institucionet shtetërore. Puna ka nisur me elementë të evidentuar në raportin e OSBE/ODIHR dhe tashmë është faktuar se në zgjedhjet e 25 prillit shteti dhe partia në pushtet u shkrinë në një?, tha Bardhi./CNA.al

Lajmet e fundit nga