Connect with Us

Faktet/ Vjollca Hoxha, si ortake e pronarëve të inceneratorëve

Aktualitet

Faktet/ Vjollca Hoxha, si ortake e pronarëve të inceneratorëve

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kompanitë që do të fitojnë qindra milionë euro, nga koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri, duket se kanë edhe ortakët e tyre mediatikë, që paguhen për reklama dhe shkrime pozitive.

Një prej këtyre mediave duket të jetë edhe televizioni Top Channel, i cili ka bërë kronika, duke i shërbyer inceneratorëve të Fierit, të Elbasanit, të Tiranës, por edhe landfillit të Vlorës.

Janë dy kompani të cilat tregojnë qartazi, se aksionerja e Top Channel, Vjollca Hoxha është ortake me pronarët e kompanive që kanë marrë me koncesion, inceneratorët në Shqipëri.

Së pari, është Em Capital Group.

Një kompani e themeluar në Bullgari, ku ortakë janë Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Eva Blushi, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi.

Më pas kjo kompani vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Lori Kafe, e cila mban emrin tregtar Valtelina Kafe, dhe që “rastësisht” ka të njëjtët pronarë me Top Channel.

CNA.al ka publikuar kontratën, ku flitet për çmimin e shitjes dhe mënyrën e likujdimit, dhe ku shkruhet se 51%  e kuotave kushtojnë 153 milionë lekë të reja dhe 600 mijë euro. Në një vlerë totale prej 225 milionë leke të reja ose 2 milionë dollarë. (Lexo këtu)

Nga dhjetori i vitit 2019, shumicën e aksioneve të Lori Kafe e kanë pronarët e konçesionit të inceneratorëve dhe Eva Blushi, gruaja e drejtorit të Top Channel Ben Blushi.

Pra, Valtelina Kafe, kompania që mban brandin Lori Kafe, Vjollca Hoxha dhe fëmijët kanë 49% të aksioneve dhe 51% i ka EM Capital Group ku aksionerë janë Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri të inceneratorëve.

Kompania e dytë është KudoPay

Në këtë kompani aksionerë janë Vjollca Hoxha, Ben Blushi, dhe Stela Gugallja. Kjo e fundit personazhi që siguroi kontratën 22 milionë euro të koncesionit të Inceneratorit të Elbasanit. (Lexo këtu)

Stela Gugallja është nëna e dy fëmijëve të Mirel Mërtirit, ortakut të Klodian Zotos dhe Ben Blushit tek kompania Em Capital Group me qendër në Bullgari.

LEXO EDHE:  From audio-tapping to the services to Ben Blushi/ Facts that SPAK has to investigate about Artan Lame

Sipas dokumentit më poshtë, në datën 12 prill 2021, QKB ka rregjistruar kompaninë KUDOPAY. 

Pra, tashmë gjithçka është e qartë. Pronarët e kompanive të inceneratorëve janë ortakë në kompani të tjera, me pronarë mediash, por edhe me ish-politikanë si Ben Blushi.

Ky i fundit, një nga njerëzit, dikur në krah të kryeministrit Edi Rama, por që më pas tha fjalën e fundit për të, duke i përmendur dhe bashkëshorten.

CNA.al do t’i sjellë këto ditë pas dite për të treguar kush është Ben Blushi i vërtetë.

Por, sot fakti është se pronarja e Top Channel është ortake, me pronarët e inceneratorëve, që marrin para nga taksapaguesit shqiptarë dhe me këto para sponsorizojnë media, për t’u “mbrojtur” publikisht.

Nga misioni për të zbardhur të vërtetën dhe në interes të qytetarëve, ky është rasti kur media kthehet në reklamues të atyre që thithin miliona euro, nga xhepat e taksapaguesve shqiptarë./CNA.al

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Zhdukja e biznesmenit në Tiranë/ Policia zbardh detajet, dyshimet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Policia ka dhënë detaje në lidhje me lajmin e publikuar sot në media, për zhdukjen e një biznesmeni në Tiranë.

Në një njoftim për mediat, policia bën të ditur se më datë 20.10.2021, rreth orës 23:00, është bërë kallëzimi në komisariatin numër 5, se është larguar nga banesa babai i tij, shtetasi Ruzhdi Hoxha.

Më datë 24.10.2021, shtetasi S. H. ka bërë kallëzim në Komisariatin e Policisë Nr.5, se më datë 20.10.2021, rreth orës 23:00, është larguar nga banesa babai i tij, shtetasi Ruzhdi Hoxha, 43 vjeç, banues në Paskuqan, dhe prej asaj kohe nuk kanë pasur më kontakt me të. (Njoftimi i publikuar në ëeb-in e Policisë së Shtetit, në përmbledhjen 72-orëshe, më datë 25.10.2021 https://www.asp.gov.al/raporti-i-ngjarjeve-per-72-oret-e-fundit-policia-e-shtetit-104/).

Menjëherë pas denoncimit të marrë, Sektori i Hetimit të Krimeve të Renda ndaj Jetës dhe Pronës në DVP Tiranë, në bashkëpunim me strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Nr.5, kanë vlerësuar maksimalisht denoncimin duke verifikuar çdo informacion dhe kanë kryer kërkime e kontrolle në ambiente e vende të ndryshme.”-thuhet në njoftim.

LEXO EDHE:  Nga Topi i Tanit në kanalin e Vjollcës/ Të gjitha largimet nga Top Channel

LEXO EDHE:  Nga Topi i Tanit në kanalin e Vjollcës/ Të gjitha largimet nga Top ChannelMë tej, policia bën të ditur se “Veprimet procedurale shtesë i janë dërguar Prokurorisë dhe mbi bazën e tyre është regjistruar procedimi penal Nr.7713, datë 27.10.2021, për veprën penale “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”.

Nga strukturat e DVP Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, vazhdon puna e pandërprerë për gjetjen e shtetasit Ruzhdi Hoxha, si dhe për identifikimin dhe kapjen e autorëve.”./CNA.al

Zhduket prej 13 ditësh biznesmeni në Tiranë/ Policia shoqëron mikun e tij

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pandemia/ Varhelyi: BE disburson 90 milionë euro për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Komisioneri evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka dhënë një lajm të mirë sot për Shqipërinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Varhelyi bën të ditur se janë disbursuar 90 milionë euro ndihmë makro financiare për Shqipërinë.Varhelyi shkruan se kjo ndihmë është pjesë e programit mbështetës 180 milionë euro për vendin tonë dhe ka si qëllim të ndihmojë në kufizimin e pasojave ekonomike të pandemisë.

LEXO EDHE:  Përfundon tryeza e diskutimit/Blushi: S’ka më negociata! Ja paralajmërimi për PS-LSI

LEXO EDHE:  From audio-tapping to the services to Ben Blushi/ Facts that SPAK has to investigate about Artan Lame

“Lajm i rëndësishëm për Shqipërinë! BE disbursoi sot 90 milionë euro ndihmë makro-financiare, kësti i dytë dhe i fundit prej 180 milionë euro programi mbështetës për Shqipërinë, me qëllim që të ndihmojë në kufizimin e pasojave ekonomike të pandemisë #COVID-19”, shkruan komisioneri Varhelyi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komisioni Hetimor për Inceneratorët/ Mazhoranca dhe Opozita bëjnë “paqe” 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mazhoranca dhe Opozita kanë miratuar sot rregulloren e brendshme të funksionimit të Komisionit Hetimor për Inceneratorët.

Fillimisht nënkryetarja e komisionit Ermonela Felaj e cila kërkoi që në rregullore të përfshiheshin edhe tre pika të tjera, të marra nga kodi i procedurës penale dhe ligji për komisionet hetimore.

“Duhet të shtrojmë dy tre paragrafë të m,arrë, dy nga kodi i procedurës penale dhe një nga ligji për komisionet hetimore. Rregulloren ne e morëm si rregullore të miratuar edhe nga një komision tjetër hetimor parlamentar. Ne nuk kemi pse i referohemi sikur ajo të ishte Kushtetuta. Por mendoj se duke shtuar dy-tre rregulla, ne krijojmë setin e plotë të rregullave”, u shpreh Felaj.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Blushit/Ja kur blihen zgjedhjet me paratë e drogës dhe krimit

LEXO EDHE:  Çfarë halli ka Vjollca Hoxha në majë të Moravës?!

Por kjo u kundërshtua nga PD, ku kryetarja e Komisionit, Jorida Tabaku theksoi se ato pika që i përfshin Kushtetuta, nuk ka përse të jenë edhe te rregullorja.“Ato që ka ligji nuk ka pse t’i ketë rregullorja. Ky komision funksionon mbi bazën e ligjit për Komisionet Hetimorë. Hajde ta lëmë fare rregulloren, marrim ligjin dhe e miratojmë”, tha Tabaku.

Pas kësaj, maxhoranca ra dakord për miratimin e rregullores së brendshme të Komisionit sikurse ishte propozuar nga Tabaku, në mënyrë që t’i hapet rruga nisjes së hetimeve.

Ndërkohë mësohet se mbledhja e radhës u përcaktua të mërkurën e javës që vjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE