LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skenari i “errët” hidrik/ Drejtori i KESH: Me këto rezerva, garantojmë energji deri në janar

24 Tetor 2021, 19:58, Aktualitet CNA
Skenari i “errët” hidrik/ Drejtori i KESH: Me këto

Drejtori i KESH Ergys Verdho, ka deklaruar se sasia e rezervës hidrike që ndodhet në kaskadë garanton prodhimin e energjisë deri në fund të muajit janar.

Në një intervistë për emisionin ?E-ZONË? ai tha se pritshmëritë janë që duke hyrë në një sezon dimëror me reshje shiu, prurjet gjatë muajit nëntor dhe dhjetor pritet të rriten.

?Me këto nivele që kemi aktualisht, ne shtyjmë prodhimin e energjisë deri në fund të muajit janar. Në skenarin më të keq, nëse do të vijojmë me këto prurje, pra pa reshje. Por, duke iu referuar të dhënave, mesatarja shumëvjeçare tregon që nëntori parashikohet të ketë mbi 150-200 m3/s, dhjetori 250-300  m3/s dhe kjo do të çonte që Fierza t?i rikthehet niveleve prej 280 metrave në fillim të janarit?, u shpreh Verdho./CNA.al

Lajmet e fundit nga