LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Duhet të paguanin faturën e tradhtisë”/ Shkarkimet në PD “lajthit” Basha

23 Tetor 2021, 12:56, Aktualitet CNA
“Duhet të paguanin faturën e tradhtisë”/ Shkarkimet

Kryedemokrati Lulzim Basha u pyet, gjatë konferencës me gazetarët, për shkarkimet brenda PD-së, siç ishte shkarkimi i Flamur Nokës si nënkryetar të Komisionit të Sigurisë, apo zëvendësimin e Luan Baçit si kryetar i PD në Fier.

Shkarkimi i Flamur Nokës nga Komisioni i Sigurisë si edhe zëvendësimi i Luan Baçit në PD e Fierit, kanë nxjerrë në pah fytyrën e Bashës, që e fsheh pas buzëqeshjes po trashjes së zërit.

Në një konferencë për mediat, Basha ka thënë se është pro mendimit kritik dhe kundër rënies me shkelm të sakrificës së demokratëve.

?Në ka njeri, 30 vjet, të hapur ndaj mendimit kritik, i cili ka përgjegjësi për të drejtuar këtë parti, jam unë. Një gjë është mendimi kritik dhe një gjë tjetër është që me vetëdije apo jo t?i shërbesh Edi Ramës apo interesave të tij për të përçarë PD. Çdokush që vendoset në pozita kontradiktore me interesat e demokratëve, thërritet, këshillohet, paralajmërohet, por nëse për çdo motiv apo arsyeje, vazhdon t?i bjerë me shkelm sakrificës së demokratëve, është detyra ime të veproj dhe është neglizhencë e pafalshme të mos veproj?, është shprehu Basha.

Ai ka mohuar që këto lëvizje t?i ketë bërë për inat. Ai thotë se është akuzuar për tolerancë dhe butësi, në vend që prej kohësh të kishte vepruar ndryshe.

?Deklarimet se këto u bëkan për inate, kush e njeh këtë parti këto 8 vite, e di se kurrë nuk kam vepruar mbi bazë inati apo zemërimi. Madje, jam akuzuar se kam qenë tepër i butë dhe tolerantë me ata që prej kohësh duhet të paguanin faturën e papërgjegjshmërisë dhe tradhtimit të interesave dhe sakrifikimit të demokratëve. Akuzë, që edhe e meritoj. Vendimi i fundit ka qenë pikërisht për t?i paraprirë apo për të parandaluar përçarje mes demokratëve, sepse interesat personale të askujt?, ka thënë Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga