LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncim- Familjarët e ish deputetes së LSI të përfshirë në ndërtimin e hidrocentralit në Lurë

23 Tetor 2021, 13:59, Denoncim CNA
Denoncim- Familjarët e ish deputetes së LSI të

Pranë CNA.al ka mbërritur një denoncim, ku një qytetar shkruan se pas kësaj skeme fshihet familjarë të ish deputetes së LSI Kejdi Mehmetaj. Sipas denoncuesit, në zonën e Lurës po vijojnë ndërtimet për një tjetër hidrocentral, punime të cilat janë një dëshmi e pastër e shkatërrimit të natyrës dhe resurseve të saj.

Denoncuesi thekson se bashkëshorti i ish deputetes Arbër Kaçi, së bashku me të atin e vetë, Dylejman po shkatërrojnë  gjithë zonën e Borie-Lurës. Diga e HEC-it ?Borie-Lurë 1? planifikon të mbledhë ujërat e përrenjve që burojnë nga Kurora e Luleve për të prodhuar energji elektrike.

Referuar një investigimi të bërë nga Citinzes Channel, Dylejman Kaçi tregon se mundësitë nuk i kanë munguar që të largohet prej kohësh nga Lura, por ka zgjedhur të qëndrojë, pasi dëshiron të investojë në ekoturizëm.

Ndërtimet në zonën e Lurës kanë filluar që pas viteve 1990, ku sipërfaqe të shumta pyjore u shkatërruan për qëllime personale dhe biznesi.

CNA.al kontaktoi me ish deputeten e LSI Kejdi Mehmetaj, e cila mohoi që bashkëshorti i saj të jetë i përfshirë në ndërtimin e hidrocentralit të Lurës.

?Unë nuk jam e martuar së pari në gjendjen civile. Dhe ai nuk është i përfshirë në asnjë ndërtim hidrocentrali në Lurë?, tha Mehmetaj shkurtimisht për CNA.al.

Lajmet e fundit nga