LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas 6 muajsh sorollatje “Stop” zgjidh pensionin ushqimor të djalit

20 Tetor 2021, 19:41, Denoncim CNA
Pas 6 muajsh sorollatje “Stop” zgjidh pensionin ushqimor të

Pjesë e emisionit ?Stop? në Tv Klan është bërë një denoncuese anonim e cila tregon problemin që ka me gjyqtarenKaçe Agolli e cila prej 6 muaj ka shpallur vendimin për pensionin e djalit të saj por nuk e ka zbardhur dhe firmosur atë për shkak se është shkarkuar nga vettingu dhe ka lënë peng disa vendime.

Avokati i zonjës, që interesohet për pensionin ushqimor të djalit, shpjegon, se afati për zbardhjen e vendimit është 30 ditë e deri në 60 ditë më ligjin e ri, po në asnjë rrethanë 6 muaj.

Për këtë rast emisioni ?Stop? vuri në dijeni kryetarin e gjykatës Petrit Çomo, i cili thotë, se është përpjekur për këtë çështje, por do të bëjë një tjetër tentativë, që Kaçe Agolli ta firmosë sa më parë vendimin për pensionin ushqimor.

Kryetari Petrit Çomo-Unë kam në dorë,  t?i them gjyqtares dhe sekretares së vet, që po sorollat njerëzit dhe nuk po e zbardh! Se më shumë se kaq, çfarë mund të bëjmë tani?  Gjyqtaren e detyroj unë, se e çoj tek inspektori, por Kaçja është shkarkuar. Se po të ishte në punë, do t?i thoja do bësh këtë tani, dhe nuk do dalësh nga zyra. Se normalisht, vendimin, kur e shpall, duhet ta kesh bërë gati. Tani, Kaçja duke u marrë me vettingun, se dhe ajo ka ?mëkatet? e veta, por ka edhe ato, vështirësitë e veta.

Gazetarja: Ngaqë është çështja sensitive sepse bëhet fjalë për një pension ushqimor.

Kryetari Petrit Çomo-Po e di moj, e di! U futa unë, ti po e po duhet të futesh! Më erdhi shumë keq, e prita. I thashë, unë kaq kam në dorë, i thashë ?ër numrin e telefonit tek paradhoma ime, që po e bënë ato, do të thërrasin. Po ca t?i them unë? Ajo s?është më gjyqtare.

Unë po bëj edhe një demarsh nesër, po ma ngriti telefonin, ndryshe po i them asaj sekretares së vet, që t?i shkojë tek shtëpia dhe t?i thotë, ?o Kaçe ti ke shumë halle të tuat, të kanë heq nga puna, mund të kesh hall familjar, tani qytetarët nuk të kanë borxh këtë gjë! Përderisa e ke shpall vendimin, duhet ta zbardhësh ose ta shkruash, ose mos ta kishe shpallur fare?. Për vete, qëkur jam bërë gjyqtar, para x vjetësh , se s?e mbaj mend, se kanë kaluar shumë kohë, nuk kam dorëzuar ndonjë vendim më vonë sesa 5 ditë.

Po çfarë të them unë i shkreti?! Dhe ajo si kjo (qytetarja) mund të ketë dhe të tjerë. Si unë, që jam gjyqtar, si ti që je gazetare, kemi të njëjtin mendim, se s? është punë juristi kjo! Kjo është punë njeriu!

Dhe pas interesimit të përsëritur të emisionit ?Stop?, rasti u zgjidh! Denoncuesja anonime falenderon redaksinë e emisionit për zgjidhjen e problemit të saj jetik. /tvklan

Lajmet e fundit nga