LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tenderi që fundosi Thoma Gëllçin/ Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja hetimore

9 Tetor 2021, 08:49, Aktualitet CNA

Të tjera detaje kanë dalë në dritë nga arrestimi i ish-drejtorit të Radio Televizionit Shqiptar Thoma Gëllçi.

Gazetarja Klodiana Lala raportoi për ?BalkanWeb? duke iu referuar dosjes hetimore, se sipas SPAK ai ka shpallur procedurën e tenderit përpara se të merrte miratimin nga AMA dhe Bordi për hapjen e kanalit TVSH AGRO. Tenderi është zhvilluar në 2018.

Në tenderin për blerjen e pajisjeve si kamera etj, kanë qenë dy kompani EURO contact dhe TBS 96. Anëtarët e KVO janë shpallur TBS 96 fituese edhe pse kishte ofertë 20 milion më të lartë. Të dyja kompanitë kane pasur parregullsi në dokumentacion dhe duheshin skualifikuar.

Gëllçi dhe tre vartësit e tij janë arrestuar, pasi akuzohen për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tendera, dhe përkatësisht për tenderin që kap vlerën e 86 milionë lekëve pa TVSH.

Sipas hetimeve të SPAK, rezulton se shkeljet janë kryer në tenderin me procedurë të hapur, ku personat e arrestuar rezulton se kanë favorizuar dhe nuk kanë bërë një garë të drejtë.

Gëllçi dhe tre punonjësit nuk i kanë pranuar akuzat, duke i kundërshtuar ato, por brenda 72 orëve ata do duhet të paraqiten pranë organeve të drejtësisë për të dhënë llogari për to.

Tenderi 86 milionë lekë i ?hëngri kokën?/ Ja kush janë 3 bashkëpunëtorët e Thoma Gëllçit

Afera me tenderat/ Arrestohet ish-drejtori i RTSH-së Thoma Gëllçi

Thoma Gëllçi në pranga/ Ja si reagon kryeministri Rama

Lajmet e fundit nga