LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Krimi që fsheh Lulzim Basha

22 Shtator 2021, 09:41, Politikë CNA

Në një mbledhje të dy ditëve më parë në shpikjen më të fundit të Lulzim Bashës, kryesinë e grupit parlamentar, ka pasur mjaft debate të forta.

Deputeti Flamur Noka i ka kërkuar Bashës të japë llogari për vendimin e tij për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar, i cili kundërshtohet nga shumica e demokratëve. Dhe se me vendimin që ka marrë Lulzim Basha ka përçarë Partinë Demokratike.

Në fakt Basha është mbrojtur duke artikuluar fshehjen e një krimi. Basha tha se ai dhe vetë Doktori janë njohur me dosjen, me faktet që ka kundër Berishës dhe dinë disa gjëra që të tjerët, nuk do t?i mësojnë dot kurrë. Ai pretendon se e ka marrë vendimin sepse ka parë fakte dhe prova.

Sipas Lulzim Bashës, vendimi ka qënë i tij personal, ka qënë një vendim i vështirë, por një vendim i drejtë dhe do të ecet përpara.

Lulzim Basha ka bërë një vepër penale. Ka fshehur një krim. Është në dijeni të korrupsionit të Sali Berishës. Është në dijeni të dosjes korruptive që amerikanët kanë për Sali Berishën. E ka parë atë dosje. E ka atë dosje dhe nuk e çon në SPAK. Nuk e çon në prokurori.

Por, si mund ta fshehë kryetari i opozitës dosjen dhe të dalë e të thotë ?Unë e di korrupsionin e Saliut, por unë e përjashtoj dhe kaq?? 

Pa hyrë tek pjesa morale me demokratët, ky është aspekti ligjor.

Tek ana morale, a nuk duhet Lulzim Basha t?iu jepte një sqarim demokratëve, dhe jo të fshihet pas gishtit dhe të thotë se ?unë di gjëra bashkë me Doktorin, që s?do t?i mësoni dot kurrë??cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Por, çfarë është ky kryetar partie i cili liderin historik, ish-kryeministrin, ish-presidentin kërkon ta shantazhojë, duke luajtur blofe se di disa gjëra, që nuk i thotë në publik.

Po a nuk iu detyrohet Lulzim Basha demokratëve një sqarim se çfarë di ai?

Mirë dosjen e tij të korrupsionit e fsheh si një krim, por demokratëve a nuk iu detyrohet një sqarim?

A nuk kanë nevojë demokratët ta dinë se çfarë përmban kjo dosje? Që Luli ka marrë këtë vendim të vështirë.

Pse nuk e nxjerr në publik? Pse nuk ua jep demokratëve?

Pse nuk shkon tek ata dhe të sqarojë. ?Po, kjo dosje përmban fakte shumë të rënda në lidhje me një, dy tre apo katër çështje të caktuara. Këto janë provat të cilat kanë ndëshkuar Berishën, dhe unë i qëndroj vendimit.?

Por, këto prova Lulzim Basha nuk mund t?i mbajë në sirtar të fshehura në rast se i ka parë. Sepse me shumë gjasa nuk ka parë asgjë.

Por, edhe nëse i ka parë çfarë është ky kryetar partie që iu trembet militantëve të partisë së tij?

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Që i trembet atyre që e kanë votuar dhe e kanë zgjedhur. Që nuk shkon t?i sqarojë dhe t?iu thotë si qëndron e vërteta.

Ashtu siç ka dalë Berisha në bazë, në terren duke shkuar dhe duke iu thënë se vendimi iSHBA-ve, është një vendim personal, për mua dhe në atë betejë nuk dua të përfshi PD-në, as ju. Por, jam këtu për të dhënë llogari, për të diskutuar për problematikën që ka dalë me kryetarin që për tetë vite e ka përdorur Partinë Demokratike, si të ishte një copë leckë për të fshirë hundët.

Prandaj Lulzim Basha sot po fsheh një krim. Dhe po e fsheh dy herë. Së pari ligjërisht, duke theksuar se ka parë dosjen dhe atë nuk e çon në prokurori dhe së dyti duke mos folur dhe duke mos sqaruar demokratët për atë dosje korruptive që ai ka parë.

Tashmë Luli po kërkon të luajë dhe me blofin, por mesa duket çdo fjalë që artikulon, sa herë që ai del e zhyt edhe më thellë, jo vetëm në mosbesim nga demokratët, por edhe në një aspekt tjetër. Lulzim Basha ka marrë një vendim i nxituar, i vetmuar, justifikohet me presion. Por, thjeshtë dhe vetëm ka qënë pjesë e këtij skenari që ditën e parë që ka filluar dhe deri më sot.

Prandaj dhe do ta fshehë atë krim, sepse është i zhytur edhe vetë atje./CNA.al

Sondazhi i Lulzim Bashës, kundër Lulzim Bashës

Debate të forta në Grupin Parlamentar të PD/ Noka-Bashës: I ngule thikën pas shpine Berishës

?80 % e anëtarësisë mbështesin Berishën?/ Noka: Basha tallet me veten kur deklaron fitore

Pse Berisha ndiqet nga demokratët?!

https://www.cna.al/2021/09/22/basha-i-pergjigjet-berishes-nuk-do-te-kete-kuvend-te-pd/

Zbulohet kush e mban ?peng? Lulzim Bashën

Lajmet e fundit nga