Connect with Us

Zbulohet kush e mban “peng” Lulzim Bashën

Politikë

Zbulohet kush e mban “peng” Lulzim Bashën

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në Partinë Demokratike ka filluar një lëvizje e madhe kundër Lulzim Bashës. Një lëvizje që nuk e ka zanafillen thjeshtë dhe vetëm tek largimi, apo së fundi, përjashtimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar, me një vendim personal të Lulzim Bashës. Rrymat kundër Bashës, duket se janë të shumta.

Gjithçka fillon në 2013, në garën me Sokol Olldashin.

Leksioni i Sokol Olldashit 7 vite më parë/ Çfarë nuk mësoi kurrë Lulzim BashaPërtej mbështetjes nga Sali Berisha, Lulzim Basha përdori një model spektakolar manipulimi, duke çuar në përçarjen e PD-së.

Më pas përçarja u vu re gjatë organizimit të kësaj partie, deri tek Këshilli Kombëtar. E më tej krisje të tjera deri në organizimin në bazë, ku përjashtoheshin njerëz, përjashtohej elita.

Për këtë u perdoren personazhe si Enno Bozdo, Fatbardh Kadilli, Arben Ristani, etj, të cilët sot kanë dalë të gjithë kundër Lulit.

Më pas në 2017-ën, lodhja me çadrën, listat e kandidatëve për deputetë, përjashtimi i elitës së partisë, solli një tjetër çarje. Kjo erdhi pas marrëveshjes me Edi Ramën.

Djegia e mandateve, ishte një tjetër katastrofë, që krijoi një rrymë brenda PD-së, e cila ishte hapur kundër vendimi të Lulit, që gjithmonë gënjente.

Riciklimi i kandidatëve dhe përmbysja e komisionit të vlerësimi/ A është PD partia që duan qytetarëtAfrohen zgjedhjet e 2021, përgatiten sërish listat. Ka një përballje në bazë. Një përçarje që ndodh pasi trupa elektorale e partisë vihet kundër kandidatëve.

Në përfundim një komision vettingu, i cili nuk bën asgjë. “Hidhet në kosh”, e gjitha. Baza përçahet. Vota e saj nuk merret parasysh dhe vimë në rezultatin e 25 prillit.

Gjatë gjithë këtyre proceseve, deri tek humbja e fundit ka pasur gjithmonë zëra kundër.

Të gjithë janë përjashtuar.

Pati një garë formale me Eduard Selamin në 2017, tani me Agron Shehajn, Fatbardh Kadillin dhe Edith Harxhin. Në përfundim një dështim. Lulzim Basha kap karrigen dhe asgjë më tepër se kaq.

Por, ajo që ka ndodhur si fenomen është se gjithmonë, baza është gërryer.

Tani me përjashtimin e Berishës, gjithçka u derdh.

Një lider normal do të kishte dhënë dorëheqjen qoftë dhe formalisht dhe do të kishte kërkuar të rifutej në garë. Një lider normal, apo një qytetar që ka marrë përgjegjësinë për të drejtuar opozitën do të kërkonte një votëbesimi.

Por, Lulzim Basha as nuk dorëhiqet dhe as nuk kërkon votëbesim.

Qëndron me kokëfortësi, edhe pse vetë publikisht pranon se 80% e bazës së partisë është kundër tij.

Lindin thjeshtë disa pyetje.

Kush e pengon Lulzim Bashën të dorëhiqet sot?

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Dikush mund të thotë po e pengojnë amerikanët. Në fakt kjo është gënjeshtër, sepse Lulzim Basha nuk dha dorëheqjen kur humbi zgjedhjet e 25 prillit. Nuk dha dorëheqjen kur humbi zgjedhjet e 2017-ës.

LEXO EDHE:  A munden me e fal shqiptarët për atë ç’ka bëri?/ Ish deputetja kërkon që Rama të shpallet “non grata"

Nuk dha dorëheqjen kur i plasi skandali me financime ruse për një foto me ish-presidentin e SHBA-vë, Donald Trump.

Nuk dha dorëheqjen kur ndodhi skandali “Babale”, i cili ishte një montazh.

Pra, teza Amerika, bie.

Kush e mban Lulzim Bashën? Sali Berisha?

Sot Sali Berisha është një nga zërat që kërkon dorëheqjen e tij.

Kush e pengon dorëheqjen e Lulzim Bashës? Kush e mban në krye të PD-së?

Çfarë e ka lidhur atë aq shumë me karrigen e kryetarit?

Mos vallë ndonjë dosje më e lartë se gjatësia e tij, në SHBA?

Këtu mund të jetë një e vërtetë apo gjysëm e vërtetë, por ai publikisht ka pranuar se ka qënë nën presion.

Me çfarë i kanë bërë presion Lulzim Bashës?

Nga ana tjetër, a mos është kunati, familjarët e tij, bizneset, milionat e eurove që ka shtuar gjatë kohës që ka qënë kryetar i PD-së?

Apo kot lodhemi me të gjithë këtë analizë dhe gjithë këto pyetje dhe Lulzim Bashën në krye të PD-së, e mban vetëm një emër. Ai është Edi Rama. Investitori kryesor ndaj tij. Njeriu që Luli i duhet në krye të PD-së më shumë se kushdo tjetër. Thjeshtë dhe vetëm për një arsye. Lulzim Basha i zgjat Edi Ramës jetën në pushtet.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sa herë të garojë, aq herë fiton Edi Rama. Kjo është provuar.

Përtej çdo forme manipulimi të pretenduar, apo çdo deformimi të rezultatit, në finale Lulzim Basha ka humbur.

Këtë ai e pohon dhe e pranon në rrethet e ngushta shoqërore. Se PD-ja është e vogël dhe ai e ka të vështirë ta mundë Ramën.

Gjërat tashmë janë të qarta. Kot lodhen njerëzit duke bërë pyetje se pse nuk dorëhiqet Lulzim Basha.

Lulzim Basha nuk dorëhiqet sepse i duhet Edi Ramës në krye të PD-së, për t’i zgjatur jetën në pushtet kryeministrit.

Edi Rama, Lulzim Bashën e ka lojtarin e tij, të humburin e tij, që vetëm dëshiron ta ketë përballë sepse i garanton jetëgjatësinë në pushtet./CNA.al

50 hijet e Lulzim Bashës

Komisioni “Ruli” jashtë loje/ Basha “i hedh poshtë” punën, kërkon emra të tjerë për deputetë

Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

Dokumentet/ Të gjithë oligarkët paguajnë kunatin e Bashës

“Skandali Xhafaj”/ Basha “vret” Babalen  

“Përvjetori i dashurisë”/ “Hija e zezë” që vijon të përndjekë Bashën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Mban në gojë gratë e botës si “k”, kur ke plot “ k” brenda familjes”/ Deklarata e fortë e Murrizit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryetar i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me deklaratat e Agron  Gjekmarkaj sot në Kuvend.

Ky i fundit i bëri thirrje qeverisë dhe kryeministrit që të largojë nga administrata dhe Akademia e Shkencave punonjësit që kanë qenë pjesë e Sigurimit të Shtetit.

Murrizi shkruan se një kërkesë të tillë Gjekmarkaj duhet ta bënte në Grupin Parlamentar të PD. Sipas tij nëse 140 deputetëve do i kërkohej të shkojnë të marin çertifikatën e pastërtisë së figurës, 30 prej tyre nuk do kishin këllqe.

Ky shtet prej 31 vitesh postkomunizëm është drejtuar vetëm nga ish komunistë, bijtë e tyre dhe ish spiunë të sigurimit. 234 janë në policinë e Shtetit, 73 në SHISH, të tjerë në ushtri e ministri shton Murrizi.

“E pershendes deklaraten e deputetit Gjekmarkaj sot ne Kuvend ku i kerkoi Rames te largoj ish sigurimsat dhe spiunet e tyre nga akademia e shkencave dhe nga administrata e Shteterore

Por do ishte mire qe nje kerkese te tille ta bente ne grupin parlamentar te PD, kerkese te cilen une e kam bere disa here ne vitin 2017 e qe Basha heshte sepse shihte fytyra te nxira e te verdha ne salle

Kembengul Agron dhe do te shohesh qe pothuajse ne çdo qark ke deputet qe kane perveç emrit qe Ti ju therret, edhe emra me iniciale nga ata qe ka botuar dje gazeta afer qeverise

Te rrekomandoj ti hedhesh nje sy librit te Aleksander Meksit “ DHJETOR 90” dhe do shikosh se ish funksionare te ppsh, te rinise komuniste, te frontit demokratik, etj i ke aty ne krahun Tend ne salle e rrotull Teje ne çdo institucion te ketij Vendi

Kerkojua te 140 deputeteve te shkojne te marin çertifikaten e pastertise se figures Agron dhe do shohesh qe rreth 30 “ cope” deputet nuk kane kellqe te shkojne

Kerkoja Bashes Agron qe tua kerkoj Deputeteve te PD dhe do te shohesh qe mbi 17 “ cope” nuk kane kellqeLEXO EDHE:  A munden me e fal shqiptarët për atë ç’ka bëri?/ Ish deputetja kërkon që Rama të shpallet “non grata"

LEXO EDHE:  Agron Gjekmarkaj kundër Bashës/ “Duhet të largohet nga drejtimi i PD”

Do te thote ndonje mender demutkrat ne komente qe pse thua qe ka spiune ne PD e jo ne PS

Ne PS e kane per nder kush ka qene sigurims e spiune sigurimi se nostalgjia per rregjimin dhe origjina nga vijne, i ben krenare pse kane qene sigurimsa e ish spiune sigurimi

Po ne PD pse duhet te kete akoma sigurimsa, ish spiune sigurimi, ish komuniste dhe ish funksionare te ppsh e te rinise, frontit, bashkimeve profesionale etj , sot 31 vite neokomunizem????

Sa per ne Shtet ke plot Agron se ky Shtet prej 31 vitesh postkomunizem eshte drejtuar vetem nga ish komuniste, bijte e tyre dhe ish spiune te sigurimit

Ke plot 234 ne policine e Shtetit, ke 73 ne shish, ke ne ushtri, ke tek dsik, ke ne çdo ministri

Madje edhe ai qe leshon çertifikaten e sigurise per Ty Agron apo per çdo Deputet, Minister, President etj, per te gjithe pushtetin gjygjesor per trupin diplomatik Shqiptare e per çdo funksionare te ketij shteti eshte nje ish sigurims nga nahia Jote Agron dhe quhet Mark Ndreca

Prandaj qe te jesh korrekt ne kerkesen tende sot ndaj Rames, duhet qe mese pari te luftosh qe ti largosh nga PD, nga kryesia e PD nga keshilli kombetar, nga grupi yt parlamentare, nga drejtues te degeve te PD e pastaj te gjithe se bashku te luftojme qe te kemi nje Qeveri dhe nje administrate Shteterore pa ish komuniste, pa ish sigurimsa e pa ish spiune sigurmi

Se ndryshe i bie qe te mbash me goje grate e botes si “ k” kur ke plot “ k” brenda familjes“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ju që qeshët me mua..”/ Korreshi iu përvishet deputetëve që u shkrinë gazit me fjalimin e tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Deputeti i PD, Saimir Korreshi ka goditur sërish me fjalimin e tij në Kuvend.

Ai sërish ka përmenduar gjendjen e mjeruar në spitalin e Lushnjes.Ai iu është drejtuar deputetëve që qeshën herë e parë me fjalimin e tij, përfshirë këtu edhe kryetarin e PD-së Lulzim Basha, duke iu tërhequr vëmendjen.

“Nuk e kemi vetëm te vaksinat, për hir të vërtetës i gjithë grupi parlamentar ka qenë pro. Në Lushnjë duhet mik i fortë për të bërë Pfizer, për një skaner duhen dy javë dhe atëherë virusi ka kaluar dy herë në trupin e njeriut. Skaneri i spitalit në Lushnjë do mik, 4 jave qe qytetarët të marrin përgjigjet. Dua ti falenderoj mjekët por jo drejtuesit, në kulmin e pandemisë, ju ftoj të vini ta shikoni urgjencën. Nuk ju kërkoj shumë kohë, vetëm atë që harxhoni në parukeri, ju qeshët herën e parë se aty kalojnë minj, sot aty nuk gjenden mace pasi i kanë çuar në spital të hanë minjtë. Do t’ju lutesha të gjithëve që me rrogën tuaj të parlamentit do t’ia dilnit në fund të muajit, jo më me rrogën e qytetarit”, është shprehur Korreshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luftuam virusin me autoblinda e mitralozë”/ Agron Gjekmarkaj tallet me shëndetin e qytetarëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj gjatë fjalës së tij sot në Kuvend, ndër të tjera është ndalur edhe tek situata e pandemisë në vend.

Gjekmarkaj, në fjalimin e tij, duket se u tall me shëndetin e qytetarëve.

Nga foltorja e Kuvendit, profesori i Universitetit të Tiranës, deputeti i Lulit, Agron Gjekmarkaj në tentativë për të ironizuar Qeverinë, tha se kryeministri shikon me dashuri dhe ëmbëlsi atërore, teksa falë tyre Shqipëria buzëqesh, mbin bari dhe ujkun s’e ha gomari.Po ashtu, ai tha se “virusin e luftuam me autoblinda dhe mitralozë”.

Qeveria aktuale shqiptare ka një përmasë të padiskutueshme hyjnore! Ja shikojeni Kryeministrin sa me dashuri dhe ëmbëlsi atërore na sheh duke na kujtuar ditën e gjykimit si Jezusi në Galile.
I bjerrur në besim e qorr dy sysh ai që nuk e sheh apo ndien. Mesia dhe dishepujt nuk administrojnë, ata shpallin të vërtetat solemne të jetës sonë nallane!!
Falë tyre “Shqipëria buzëqesh” ajo nuk zgërdhihet, falë tyre mbin bari, falë tyre ujkun se ha gomari. Falë tyre ngroh dielli, falë tyre nuk rrezohet qielli. Falë tyre mblidhet edhe ky parlament. Falë tyre hapet universiteti me datë 18 tetor! Cila qeveri në botë ia del t’u japë kaq gëzim e sihariqe, të pamundurën ta bëjë të mundur si kjo e jona!

Sillen kështu se janë të mirë e të dëlirë , me besë e shpresë! Pandemia vërtetë qe trazim i madh për botën, gazepi vetë, por ne e luftuam që në fillim virusin me autoblinda e mitralozë! Sa herë kujtoj atë vakt më ngjan se ministria Manastirliu hipur mbi tank nën vështrimin e mallëngjyer të liderit për heronjtë e vet, hedh bumje dhe vret pa frikë 300 a 400 viruse të tërbuara që kishin guxuar të merrnin rrugën drejt Surrelit!”, tha Gjekmarkaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE