LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tragjedia në Tetovë/ Shkon në 14 numri i viktimave

9 Shtator 2021, 07:15, Kosova & Bota CNA
Tragjedia në Tetovë/ Shkon në 14 numri i viktimave

Prokuroria Themelore Publike e Maqedonisë nëpërmjet një njoftimi për media, ka thënë se për kryerjen e hetimeve në lidhje me rastin tragjik në Tetovë janë angazhuar pesë prokurorë.

Sipas Prokurorisë deri më tani janë konfirmuar ka 14 viktima, ndërsa në mesin e tyre nuk ka nga stafi mjekësor, raporton ALSAT M.

?Në bashkëpunim me pjesëtarët e Ministrisë për Punë të Brendshme, inspektimi filloi menjëherë. Prokurorët kanë lëshuar urdhra autopsie dhe kanë identifikuar trupat e 14 personave të vdekur në zjarr, dhe po shqyrtojnë nëse ka të vdekur të tjerë.

Disa nga të vdekurit do të kenë nevojë për analiza të ADN-së për të përcaktuar identitetin e tyre. Sipas informacioneve fillestare, nuk ka personel mjekësor në mesin e të vdekurve. Deri në orët e para të mëngjesit, prokurorët morën në pyetje stafin në spitalin modular për të përcaktuar shkakun e zjarrit.

Në të njëjtën kohë, u dha urdhër për të siguruar pamje të video-mbikëqyrjes brenda dhe përreth objektit. Inspektimi do të vazhdojë edhe sot, dhe prokurorët publik, së bashku me ekspertët e MPB-së, do të japin provat për zbardhjen e plotë të ngjarjes tragjike?, thuhet në njoftimin e Prokurorisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga