Connect with Us

“Profecitë” e rreme të Ben Blushit/ Nga librat, tek mbetjet urbane

Politikë

“Profecitë” e rreme të Ben Blushit/ Nga librat, tek mbetjet urbane

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Disa media ditët e fundit, po përpiqen të nxjerin në pah “profecitë” e thëna nga Ben Blushi në disa nga librat e tij, botuar në kohë të ndryshme me personazhe të ngjarjeve të djeshme.

Së fundi po reklamohet dhe libri “KM”, shkruar nga “inati” kundër Edi Ramës, që e degdisi nga numrin dy në PS, në kryetarin e një partiçke të përkohshme me emër intelektual, që u kthye në kioskë sherrnajash të Benit.

Mediat nxorën disa shkrime, ku theksonin se Blushi e kishte parashikuar pushtetin e talebanëve në Afganistan dhe eksodin që po ndodh.

Në fakt libri “KM” nuk është shkruar aspak për Afganistanin dhe ngjarjet aty, por situatën në atë vend e ka përdorur në libër si një reagim inatçor ndaj Edi Ramës dhe pushtetit të tij, që do binte, si do shkërrmoqej pra kryeministri, ynë pasi shteti ishte kontrolluesi i drogës (kujtojmë kanabizimin në vitin 2016 kohë e betejës Blushi-Rama), ai ka qenë halli i vërtetë i Blushit.

Rrëzimi i Ramës ishte teza politike në kohën e librit KM. 

Dikur mik i Ramës, më pas “armik” i betuar i tij, tani “iso mbajtësi” i zullumeve të qeverisë, që fillojnë nga ortakëritë me pronarët e konçesioneve të shumë akuzuara që gllabërojnë miliona dollarë nga taksat e shqiptarëve.

Libri i Blushit “KM” është një mesazh ndaj Ramës dhe një manifest kundër tij, jo një parashikim apo “profeci” e Ben Blushit, ortakut të biznesit të plehrave dhe kafesë.

“Profecia” e shpallur nga media është pjesa më pa peshë në libër.

Ajo që përpiqet të ngulisë mirë Blushi në mendjen e lexuesit është ideja se shteti po kontrollon kultivimn e drogës në vend dhe kryeministri është aq i pacipë sa do sajonte një atentat për të ndjellë empatinë e njerzve, të cilët me shumë gjasa do ta urrenin për qeverisjen e keqe….. Duke shkuar deri tek një ushtar i akuzuar për bashkëpunim me organizata terroriste dhe i sapokthyer nga Afganistani, i cili pranon të marrë pjesë në atentat duke e vrarë kreun e qeverisë.

Pra, thelbi i librit është krejt tjetër nga situata që kërkojnë ta shesin disa media.

Dhe duke përdorur një shprehje të huazuar nga një koleg në media, hapësi i lajmit se Blushi po bën “profeci” me librat e tij është ose lexues i dobet, ose vasal i Blushit.

Teza tjetër që përdoret është edhe libri “Kandidati”, një tjetër manifest i urrejtjes së Ben Blushit për ngjarjet politike në jetën e tij.

E në rast se KM i drejtohet Ramës, “Kandidati” i drejtohej ish kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini që së bashku me Taulant Ballën i vunë “drunë” Blushit, nga PS-ja në Elbasan.

LEXO EDHE:  Tjetër sulm i Bashës për Ramën dhe Tahirin

Për Kandidatin përpiqen të thonë se Blushi në librin e tij ka parashikuar se mund të fitojnë zgjedhjet edhe kandidatë të vdekur.

Në libër ai e trajton gjerësisht mënyrën e zhvillimit të një fushate dhe propagandën që përdoret edhe pse kandidati kishte humbur jetën.

Përdoret emri i të ndjerit deputet, ish-kryeministrit Bashkim Fino, i cili humbi jetën gjatë fushatës elektorale të 25 prillit, ndërsa fletët e votimit ishin printuar dhe lista e kandidatëve ishte e pamundur të ndryshohej.

Por ka një ndryshim mjaft thelbësor midis asaj çka ka shkruar Ben Blushi dhe asaj që ndodhi me të ndjerin Bashkim Fino.

Së pari libri i Blushit jep një kandidat në zgjedhje mazhoritare që humb jetën gjatë fushatës dhe ska më kohë për kandidat të ri, dhe i shkohet deri në fund “çmendurisë” me strategun elektoral, për të fshehur vdekjen deri në fitoren e zgjedhjeve.

Ndërsa rasti i 25 prillit është krejt ndryshe, nuk ka kandidatë me rivalë përballë, por ka thjeshtë një listë partie ku një prej emrave ka humbur jetën dhe është pjesë e listës fituese, pra nuk fiton se merr vota, por është vendosur aty nga kryetari i partisë. Është shpallur fitues që kur ka qenë gjallë, me pozicionin në listë nuk ka rëndësi sa vota merr.

Ndahet nga kjo jetë, dikush tjetër e zëvendëson në radhë. Edhe në listë jo përballje direkte kandidatësh. Pra në thelb rastet janë krejt të ndryshme.

Ben Blushi mund t’i ketë librat të shkruar bukur, gjen dhe luan me çështje e ngjarje që i sposton në imaggjinatën e tij, duke luajtur me faktet e të tashmes dhe të nesërmes, apo edhe tek e djeshmja si tek “Të jetosh në ishull”.

Tre nga librat e tij “Të jetosh në Ishull”, “KM” dhe Kandidati janë më shumë manifeste të urrjetjes së Ben Blushit ndaj personazheve dhe ngjarjeve politike në kohën, kur ai rekej të qëndronte në majë dhe nga kulmi i politikës përfundoi në kulmin e ortakërisë me biznesin e plehrave.

Nga shkrimtari që duan t’ja shesin librat si “profeci”, përballë kemi një politikan të dështuar, dëbuar nga PS-ja, të pavotuar nga shqiptarët, e deri tek skandalet e akuzat e pafundme, që shpëtimin e gjeti tek mbetjet për të mbijetuar duke përdorur pushtetin e medias.

Nga libri tek mbetjet ka një ndryshim të madh në atë se çfarë ka ndodhur me Ben Blushin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Perla” e radhës në Kuvend/ Deputeti: Qarku i Elbasanit kufizohet me Italinë

Publikuar

-

Nga

Në Komisionin Parlamentar të Ligjeve është diskutuar mbi buxhetin për vitin 2022, për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Gjatë diskutimit, ku kishte edhe përfaqësues të KLP, deputeti i PD-së, Dashnor Sula, teksa u interesua për hartën e re gjyqësore tha se qarku në të cilin ai është zgjedhur është i kufizuar nga Italia pasi ka dalje ne det.“Pyetja ka të bëjë me hartën gjyqësore. Qarku i Elbasanit ka shtrirjen më të madhe në Republikën e Shqipërisë, kufizohet me Maqedoninë dhe nga ana tjetër me Italinë dhe ka vetëm një prokurori”,-tha Sula, i cili është zgjedhur deputet në Peqin.

LEXO EDHE:  Veliaj “djeg” hapin e Bashës

LEXO EDHE:  Veliaj “djeg” hapin e Bashës

Por, Qarku Elbasan shtrihet në zonën qendrore të Shqipërisë, dhe kufizohet në veri dhe veriperëndim me qarkun e Tiranës, në lindje dhe juglindje me qarkun e Korcës, në perëndim dhe jugperëndim me qarkun e Beratit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debate në Komisionin e Ekonomisë/ Opozita kundër projektbuxhetit 2022

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në Komisionin e Ekonomisë pritet të votohet në miratim projektbuxheti 2022.

Por, mbledhja e sotme është shoqëruar me debate, pasi PD deklaroi se do të votojë kundër në parim, me pretendimin se nuk sjell stimul financiar dhe është i shpërndarë keq.

Debatet në komision:Sorina Koti:  Si PD gjatë këtyre dy javëve në parim të projektbuxhetit, kemi bërë sugjerimet tona, komisionet e tjera kanë raportua sot këtu te ne duke shprehur edhe ato qëndrimin e tyre, ne votojmë kundër në parim për buxhetin 2022 pasi nuk është një projektbuxhet që na sjell atë stimul financiar që kanë nevojë shqiptarët pas dy fatkeqësive. Ne u kemi thënë shqiptarëve që duhet të ulim borxhin, deficitin dhe të rrisim ekonominë, subvencionet dhe mbështetjen direkte të fermerëve dhe shtresave në nevojë. Kjo gjë nuk u reflektuar në buxhet në parim dhe shpresoj që të gjitha sugjerimet të merren për bazë nga ministria e financave. Dhe të reflektohen sugjerimet e grupeve të interesit.

LEXO EDHE:  Basha-Rama drejt marrëveshjes së dytë në vjeshtë/ Zbardhet skenari

LEXO EDHE:  Qytetarët kryqëzojnë Ramën/ “Mjerë populli me këta…”

Arbi Agalliu: Unë e shoh si një buxhet jo të shpërndarë siç duhet, nëse objektivi kryesor është  mbushja e buxhetit të shtetit, mbushja e gropave që vijën nga abuzimi apo keqqeverisja nuk e shohin me vend që ky buxhet të ketë këtë lloj shpërndarje. Kemi evidentuar se këto që kërkojnë më shumë para dhe mbështetje , do ju bëja thirrje të dëgjoni grupet e interesit dhe të dalim jashtë politikës dhe të shikojmë të gjithë aty ku është nevoja.  Të mos e shohim zgjidhjen  te borxhi por te rritja e eficencës së sektorëve përkatës. Të taksojmë tek më i forti, te ata që tregojnë produkte luksi dhe jo ato jetike.

Dashamir Shehi: Është e qartë që opozita do të votojë kundër, ky buxhet sido që të rrotullohet me këto ndryshime të vogla, por duke qene vit pandemie , mendova se do të bëhej një kapërcim cilësor sa i përket pagave dhe pensioneve që të mos i lëmë qytetarët vetëm.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta bën “paqe” me mazhorancën/ Presidenti dekreton tre ligje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Presidenti Ilir Meta duket se ka bërë “paqe” me mazhorancën, ndërsa ka dekretuar dhe tre ligje.

Disa ndryshime në marrëveshjen me Pfizer për vaksinat, ratifikimi i Konventës së KiE për Bashkëprodhimin Kinematografik si dhe marrëveshja për shmangien e tatimit të dyfishtë me Izraelin ishin tre ligjet që tashmë pritet të botohen në fletoren zyrtare.

Në një njoftim të Presidenencës thuhet se në zbatim të Kushtetutës, Meta ka dekretuar me shpallje, ligjet si më poshtë:

“- Ligjin nr. 106/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 30, datë 27.9.2021 “Për miratimin e disa ndryshimeve të nënshkruara në marrëveshjen për prodhimin dhe furnizimin nga dhe ndërmjet Pfizer Export B.V. dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Shqipërisë, ministrit të Shtetit për Rindërtimin dhe Institutit të Shëndetit Publik, miratuar me aktin normativ nr. 3, datë 18.1.2021, të Këshillit të Ministrave”.LEXO EDHE:  Video-Opinion/ Blushi: Bashkëjetesa Rama-Meta është prishur

LEXO EDHE:  Video-Opinion/ Blushi: Bashkëjetesa Rama-Meta është prishur

-Ligjin nr. 109/2021 “Për ratifikimin e Konventës së Këshillit të Europës për Bashkëprodhimin Kinematografik (e rishikuar), Roterdam, 30.1.2017”.

-Ligjin nr. 108/2021 “Për ratifikimin e konventës ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së shtetit të Izraelit për shmangien e taksimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal në lidhje me tatimin mbi të ardhurat”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE