LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Lulzi, pa shtyllë kurrizore, grabitqar i Opozitës”/ Demokratët akuza Bashës se është i blerë nga Rama

16 Gusht 2021, 07:03, Politikë CNA

Kreu i PD-së Lulzim Basha, është shfaqur dje në krah të kryeministrit Edi Rama.

Nga rrjetet sociale ai ka njoftuar se mbështet vendimin e Ramës, për sjelljen e shtetasve afganë në vendin tonë, me argumentin se kemi detyrime nga NATO-s dhe SHBA-së.

?Si anëtare e NATO-s, Shqipëria gëzon të drejta dhe detyrime. Nga këto detyrime lindin përgjegjësitë për të qëndruar pranë partnerit tonë strategjik SHBA dhe aleatëve tanë në zgjidhjen e krizës humanitare që po precipiton në Afganistan. Shqipëria duhet të bëjë, ashtu sikurse e kemi bërë më parë, pjesën e saj, në proporcion me kushtet dhe mundësitë tona. Empatia dhe solidariteti kundrejt atyre që kanë luftuar për të krijuar një rend demokratik në Afganistan, nuk mund të mungojë?, ka shkruar Basha dje, në rrjetet sociale.

Kjo deklaratë e tij ka shkaktuar zemërim tek demokratët, jo për shkakun se është pro ardhjes së shtetasve afganë në vendin tonë, por për shkak se herë pas herë vërteton se është në krah të Ramës.

Që pas marrëveshjes së famshme të 17 Majit, ndonëse Basha e mohon, sipas demokratëve ai është bërë me Ramën,

Fakti që Basha i la në Opozitë demokratët për tre vite radhazi dhe i la jashtë çdo pushtetit si atii vendor dhe qendror ka bërë që demokratët të mos përmbahen më ndaj tij,

Ata kanë reaguar ashpër në rrjetin sociale të Bashës, duke e tallur se tani i doli gjumi dhe duke e cilësuar si tradhtarë dhe hajdut.

Demokratët i thonë që të ketë turp, se për tetë vite ka mbajtur popullin peng duke u tërhequr zvarrë nga mëkatet e tij dhe duke iu ?lëpirë? Edi Ramës.

?Lulzi, pa shtyllë kurrizore, grabitqar i Opozitës, je njëshi i tradhëtisë?ik, krijesë e ndryrë, tradhtar.. Futja gjumit ti… se edhe ti je pjesë e kësaj maskarade.. solidariteti dhe mikpritja janë në DNA të shqiptarëve, por jo pazaret dhe trafiqet njerëzore..o, gjigand u zgjove nga gjumi ti, tre muaj pa folur dhe tani u kujtove..je lider qesharak?, i shkruajnë disa nga demokratët.

Të tjerë i kujtojnë Bashës, realitetin me të cilën përballen qytetarët shqiptarë si ekonomia e dobët dhe emigrimi.

Në vend që t?i ?lëpihet?, Ramës, sipas tyre të dalë dhe të thotë ndonjë gjë për  situatën ku ndodhen qytetarët.

?Ke përgjegjësinë kryesore, si lideri i Opozitës për shpopullimin e vendit. Çohu nga gjumi dhe nxirr njerëzit në shesh, tregoje veten që s?je i blerë apo i kapur nga Rama?ik o tradhtar i shqiptarëve të lirë. E ke treguar veten impotent dhe pa integritet?.Ky vetëm di të fotografojë aksionet e Kanan Tafilit (Edi Ramës)? Rama thotë të vërtetën kur shprehet se me këtë legen do të qëndrojmë gjithnjë në pushtet??, shkruajnë të tjerë demokratë të zemëruar nga sjelljes së kreut të PD-së Lulzim Basha.

Zemërimi i tyre që shprehet nëpërmjet komenteve të shumta është i madh, po aq sa heshtjadhe dështimet Bashës.

Më poshtë po sjellim reagimet e shumta të dmeokratëve./CNA.al

cna lajme politike

 

Lajmet e fundit nga