LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqipëria nuk është prona jote”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën dhe tregojnë planin e errët

15 Gusht 2021, 08:35, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur sot se ka pranuar kërkesën e SHBA për strehimin në Shqipëri të disa qindra afganëve.

Përmes një postimi të gjatë në rrjetet sociale, Rama ka shkruar se është e vërtetë se ditët e fundit qeveria amerikane i ka kërkuar Shqipërisë të vlerësojë nëse mund të shërbejë si një vend tranzit, për një numër të caktuar emigrantësh politikë afganë, të cilët destinacion final kanë Shtetet e Bashkuara.

Dhe padiskutim, thotë Rama ne nuk do të themi jo, e jo thjesht pse na e kërkojnë aleatët tanë të mëdhenj, po sepse ne jemi Shqipëria!

?Eshtë e vërtetë po, se ditët e fundit qeveria amerikane i ka kërkuar Shqipërisë të vlerësojë nëse mund të shërbejë si një vend tranzit, për një numër të caktuar emigrantësh politikë afganë, të cilët destinacion fundor kanë Shtetet e Bashkuara. Dhe padiskutim që ne nuk do të themi jo, e jo thjesht pse na e kërkojnë aleatët tanë të mëdhenj, po sepse ne jemi Shqipëria! Shqipëria është shtëpia e shqiptarit që as me Kanun, as me Zakon, e as me Moral po të doni, nuk ua përplas derën në fytyrë të panjohurve që trokasin për mbrojtje. Ne nuk jemi të pasur, por s’jemi as pa kujtesë, as pa zakone, as pa moral dhe është në nderin tonë t’u gjendemi të tjerëve,  siç të tjerë na janë gjendur ne, po sidomos të mos u kthejmë kurrizin hallexhinjve të huaj, siç shpesh na e kthyen ne dikur, kur ishim të huaj hallexhinj?, shkruan ndër të tjera Rama.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë ?masakruar? me komente kryeministrin Edi Rama, ndërsa theksojnë se ?Shqipëria nuk është prona e Ramës?.

Gjithashtu qytetarët shkruajnë se plani i Ramës është shpopullimi i Shqipërisë, dhe po ia arrin këtij qëllimi.

?Po ben te pamunduren per shpopullimin e vendit tend. Dhe Po ja arrin.?-shkruan një qytetar.

Ndërsa një tjetër shkruan ?O Edi ti po sillesh sikur t’a kesh ç?liruar ti këtë vend dhe po e përdor sikur te jete pronë e jotja. Nuk jam mkundër emigrantëve, por kundër sjelljes tënde. Të duket vetja baba i kombit dhe i merr vendimet pa e diskutu me asnjeri. Mos harru që Shqipëria nuk është prona jote?.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan ?Siç e keni nis ju zotëri, po e ktheni Shqipërinë në një megakamp rrefugjatesh të konflikteve të botës.Nuk mund te vazhdohet kështu.?

Më tej, një tjetër shkruan ?Po z. Kryeminister i përzure fëmijët tanë nëpër Europë. Lëshoja vendin talebanëve vertet te votuam te gjesh politika te na kthehen fëmijët tanë në vendin e vet e te punojnë këtu. Kjo është turp për vendin tonë. Mendo një herë të vetme për popullin tënd?.

?Sa keq që këta politikanet e Gjermanisë e Anglisë nuk mendojnë kështu si ty, të isha zhdukur edhe unë nga ky regjimi jot e të kisha shpëtuar?-shkruan një tjetër qytetar./CNA.al

Lajmet e fundit nga