LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reforma në burgje/ Ambasada Amerikane iu “tërheq veshin” krerëve të drejtësisë

16 Korrik 2021, 08:43, Aktualitet CNA
Reforma në burgje/ Ambasada Amerikane iu “tërheq veshin”

Gjatë një diskutimi mbi përparimin e bërë deri tani dhe punën e mbetur në reformën e burgjeve, Drejtori i Çështjeve Ndërkombëtare të Drogës dhe Zbatimit të Ligjit Ben Rockwell, ka tërhequr vëmendjen drejtuesve të institucioneve të drejtësisë në Shqipëri.

Sipas tij, asnjë reformë gjyqësore nuk mund të jetë e plotë nëse nuk përfshin një sistem modern të burgjeve i cili i mban qytetarët të sigurtë.

?Asnjë reformë gjyqësore nuk mund të jetë e plotë nëse nuk përfshin një sistem modern të burgjeve i cili i mban qytetarët të sigurtë, vepron në mënyrë njerëzore ndërsa parandalon sjelljen kriminale pas hekurave, parandalon korrupsionin në radhët e veta dhe e çrrënjos atë kur ndodh, si dhe përgatit të burgosurit për t’u kthyer si anëtarë të dobishëm në shoqëri pas përfundimit të dënimeve të tyre?, tha Drejtori i Çështjeve Ndërkombëtare të Drogës dhe Zbatimit të Ligjit Ben Rockwell.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës vazhdon të mbështesë reformat në burgje për të ndihmuar në krijimin e një sistemi më të mbrojtur, më të sigurt dhe më transparent, i cili forcon sigurinë dhe drejtësinë shqiptare dhe e bën Shqipërinë një partnere ndërkombëtare edhe më të fortë?, thuhet në njoftimin e Ambasadës Amerikane në vendin tonë./CNA.al

Lajmet e fundit nga