LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata nga Covid/ Ministria nxjerr shifrat e infektimeve në 24 orë

15 Korrik 2021, 15:08, Aktualitet CNA
Situata nga Covid/ Ministria nxjerr shifrat e infektimeve në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar situatën e infektimeve të COVID-19 në vendin tonë.

Bëhet me dije  se në 24 orët e fundit janë regjistruar 13 raste të reja.

Fatmirësisht nuk ka patur asnjë viktimë, ndërkohë që në spital po marrin trajtimin mjekësor 6 pacientë.

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, që të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t?u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Në 24 orët e fundit janë kryer 4051 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 13 qytetarë në këto bashki: 5 raste në Tiranë, 3 në Durrës, nga 1 rast në Shkodër, Fier, Lezhë, Vlorë, Kamëz.

Aktualisht janë 112 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 6 pacientë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 2 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,061 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (15 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 13

Të shëruar në 24 orë 2

Të shtruar në spitale 6

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 4051

Testime totale 847,490

Raste pozitive 132,629

Raste të shëruara 130,061

Raste Aktive 112

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 48

Fier 11

Vlorë 11

Elbasan 10

Korçë 8

Shkodër 7

Durrës 7

Lezhë 6

Kukës 2

Gjirokastër 2

Lajmet e fundit nga