LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studim i ri/ Shenja befasuese që një grua ju tërheq

26 Qershor 2021, 20:55, Lifestyle CNA
Studim i ri/ Shenja befasuese që një grua ju tërheq

Ne të gjithë e dimë ndjenjën e tërheqjes romantike – atë ndjenjë tantalizuese, nervozuese të një lidhjeje të re të mundshme – por sipas studimit të fundit, ka ndryshime thelbësore në mënyrën se si gratë e përpunojnë atë tërheqje në krahasim me burrat.

Pra, a datat e mira zgjasin më shumë, apo fluturon koha kur argëtoheni?

Studiuesit përdorën takimin me shpejtësi për të përcaktuar se si tërheqja ndikon në perceptimin e kohës.

Kur një grua tërhiqet nga dikush, perceptimi i saj për kohën ngadalësohet

Ekipi zbuloi se kur gratë përputheshin me një datë që raportuan se ishin tërheqëse para dhe pas datës, ata kishin tendencë të mbivlerësonin sa kohë kishin kaluar së bashku. Kjo u sugjeroi studiuesve që perceptimi i grave për kohën ngadalësohet kur ato tërhiqen nga dikush.

Për burrat, “koha ikën kur jeni duke u argëtuar”

Ndërsa studiuesit zbuluan se perceptimi i grave për kohën ngadalësohej kur përballeshin me një partner tërheqës, ata vendosën që perceptimi i burrave për kohën u përshpejtua. Ata ia atribuuan ndryshimin grave që përpunonin më shumë informacion sesa burrave gjatë datës. “Meshkujt priren të jenë më pak selektivë sesa gratë dhe ata mund të ndjehen të tërhequr nga partnerët e mundshëm bazuar kryesisht në atraktivitetin e tyre fizik ,” përfundoi ekipi./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga