LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kujdes, është po aq vrasëse sa Covid-19”/ Tritan Kalo mesazh qytetarëve, ja çfarë duhet të bëni

26 Qershor 2021, 08:39, Lifestyle CNA
“Kujdes, është po aq vrasëse sa Covid-19”/ Tritan

Mjeku infeksionist, profesor Tritan Kalo apelon qytetarët që të jenë të kujdesshëm, në këto ditë të temperaturave të larta, të cilat sipas tij janë po aq jetëmarrëse, sa edhe Covid-19.

Në një postim në rrjetet sociale, Kalo apelon qytetarët të bëjnë hidratim të kujdesshëm dhe sa më të shpeshtë.

Gjithashtu ai shkruan se vera shoqërohet me infeksione të shumta toksiko-alimentare, ndaj mos konsumoni çfarëdo si dhe në kushte higjeno-sanitare të cilat lënë për të dëshiruar.

?Kohë kovidiane?.25.06.2020 ? 25.06.2021?.Fundjavë sa më të mbarë kolegë, miq, të afërm dhe bashkëkombas?…Po ju sjedh një detaj mjaft domethënës prej këtyre 18 muajve të përballjes me ?armikun e padukshëm?, Pandeminë e infeksionit të shkakruar prej virusit Sars-Cov2/Covid-19?.Në oborrin pas ndërtesës së Shërbimit të Sëmundjeve Infektive në QSUNT/Covid-1, një vit më parë më 25.06.2020 kishte mbirë ndrojtazi e lidhur kokra një bimë e vogël domateje?.

.I rezistoj ajo muajve të thatë të verës dhe njërën prej atyre frutave, e këputa për kujtim dhe e vendosa në një epruvetë në zyrën time, të vendosur nga dita e parë në ?Zonën e kuqe? ku trajtoheshin dhe vijojnë të trajtohen të sëmurët e prekur nga kjo ?flamë mbarëbotërore??.Dëshiroja të kisha të pranishme në zyrën time të një simbol rezistence në kushtet ekstreme?.Domatëzja ende edhe kësaj dite plot një vit më pas mbijeton dhe shpresoj të mbetet ashtu e kuqe edhe në vitet që vinë?.Më vjen si një mësim e mesazh domethënës nga Mëma Natyrë, se jeta vijon kurdoherë edhe në kushte ekstreme dhe ajo mbrin të triumfojë mbi vdekjen?.KUJDES në këto ditë?ferri? sepse temperaturat e larta janë po aq jetëlënduese e jetëmarrëse, sa vetë Sars-Cov2/Covid-19, rastet sporadike sëmundjebartëse të së cilës do të enden edhe për shumë e shumë kohë në mes nesh?.

KUJDES me hidrimin tuaj të kujdesshëm e sa më të shpeshtë?..KUJDES sepse vera shoqërohet me infeksione të shumta toksiko-alimentare, ndaj mos konsumoni çfarëdo si dhe në kushte higjeno-sanitare të cilat lënë për të dëshiruar?.KUJDES se infeksionet e lëkurës dhe të syve janë të shpeshta nga viruset, bakteriet, mykrat e parazitët e ujrave ku ne lahemi?..KUJDES sepse infeksionet virale që shkaktojnë ?gripin e verës?, apo ethen 3-5 ditore janë të shpeshta, sidomos në mjediset ku ne pushojmë buzë detit, ngjasuese në mjaft shënja klinike me Sars-Cov2/Covid-19?.JO PANIK, por vetëkujdesje si dhe këshillime me mjekun më të afërm?JO VETMJEKIM, sepse janë Profesionalizmi, Përkushtimi, Puna dhe Pëkujdesja e Personelit Mjeksore ato që dinë të bëjnë diferencën në lidhje me format e shkallët e rëndesës së një infeksioni, apo të rëndimit të një sëmundje tuaj kronike?.Together forever!!!?-shkruan Tritan Kalo./CNA.al

Lajmet e fundit nga