LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i mjekëve/ Ja çfarë këshillash duhen ndjekur kur bëni dush në mëngjes

19 Qershor 2021, 10:03, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i mjekëve/ Ja çfarë këshillash duhen

Koha, temperatura dhe gjatësia e dushit tuaj mund të jenë një vendim shumë personal, së bashku me sapunët dhe shampot që vendosni të përdorni ndërsa jeni atje. Natyrisht, ju jeni të mirëpritur të bëni gjithçka që ju bën të ndiheni më mirë në këtë moment, por ekspertët kanë disa sugjerime të bazuara në shkencë për atë që duhet të shmangni duke e bërë pjesë të rutinës tuaj të mëngjesit. Për t’u siguruar që jeni duke bërë atë që është më e mira për trupin tuaj, lexoni për këshilla për të mbrojtur veten ndërsa pastroni.

Dushi juaj në mëngjes nuk duhet të jetë kurrë shumë i nxehtë.

Edhe pse ideja e fillimit të mëngjesit tuaj me një dush të ftohtë ose të vakët mund të tingëllojë jo tërheqëse, ekspertët thonë se është gjëja më e mirë për ju. “Dushi juaj në mëngjes duhet të jetë i vakët dhe jo shumë i nxehtë”, thotë estetistja profesioniste  Alison Angold . “Uji shumë i nxehtë jo vetëm që do të thajë lëkurën, por gjithashtu do të heqë barrierën sipërfaqësore të lëkurës – mantelin acid. Manteli i acidit përbëhet nga djersa dhe sebumi dhe na jep një shtresë të padukshme të mbrojtjes anti-bakteriale. Kjo mbrojtje parandalon bakteret nga hyrja në lëkurë, por gjithashtu mbron nga tharja e tepërt, ndjeshmëria, acarimi, bllokimi dhe shpërthimet, kështu që është një përbërës thelbësor i lëkurës. ”

Dermatologia klinike Ailynne Marie Vergara-Wijangco , MD, pajtohet se “uji i nxehtë heq vajrat natyralë dhe dëmton lëkurën më shpejt”. Ndërsa disa njerëz pretendojnë se dushet e ftohta janë mënyra për të shkuar, ajo thotë se çdo temperaturë që ndihet mirë për ju funksionon – për sa kohë që nuk është jashtëzakonisht e nxehtë. Por kirurgu kozmetik Robert Goldman , FRACS, MB, mendon se duhet të provoni dushet e ftohta, duke vënë në dukje se një dush i ftohtë në mëngjes mund t’ju ndihmojë të zgjoheni, të përmirësojë qarkullimin e gjakut, të relaksojë muskujt e lënduar dhe të shpejtojë shërimin pas ushtrimeve intensive.

As ju ??nuk duhet të bëni një dush të gjatë në mëngjes.

Megjithëse mund të jetë joshëse të filloni ditën tuaj me një dush të gjatë, luksoz, ekspertët paralajmërojnë kundër kësaj praktike. “Dushi për një kohë të gjatë mund të jetë i dëmshëm për lëkurën tuaj”, thotë Amber O’Brien , MD, një mjek në Mango Clinic . O’Brien sugjeron të kalosh jo më shumë se pesë deri në 10 minuta në dush në mëngjes.

Vergara-Wijangco gjithashtu thekson se ekspozimi i zgjatur i ujit mund të çojë në lëkurë dhe flokë të thatë. Për më tepër, dushet më të gjata i japin “ujit një shans për të lejuar që çdo pastrues të jetë më i dëmshëm”, thotë ajo, kështu që sa më e shkurtër të jetë dushi, aq më mirë.

Shmangia e dusheve të gjata dhe të nxehta është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me sëmundje të lëkurës.

Njerëzit me gjendje të lëkurës duhet të jenë veçanërisht të vetëdijshëm për orën, ndërsa janë nën dush. O’Brien vëren se ata me ekzemë ose psoriazë duhet të kalojnë sa më pak kohë të jetë e mundur në dush ndërsa janë akoma të pastër. Vergara-Wijangco thotë të njëjtën gjë për njerëzit me dermatit atopik ose lëkurë shumë të thatë. Nëse keni ndonjë lloj gjendjeje të lëkurës, ajo mund të përkeqësohet duke bërë një dush tepër të gjatë ose shumë të nxehtë.

Dhe zgjidhni produktet tuaja të dushit me mençuri.

Koha dhe temperatura e dushit tuaj mund të jenë të parëndësishme nëse jeni duke përdorur të gjitha produktet e gabuara ndërsa jeni atje. Angold thotë se disa sapunë dhe xhel dushi mund të “prishin ekuilibrin PH të kësaj manteli acid dhe ta heqin atë nga lëkura jonë, duke e lënë lëkurën të ekspozuar ndaj kushteve të pafavorshme”.

Ajo rekomandon përdorimin e një larje trupi hidratues ose vaj dushi për të “ruajtur ekuilibrin delikat të lëkurës dhe për të lënë mbrojtjen e lëkurës në vend, ndërsa gjithashtu mbani lëkurën të hidratuar dhe të ushqyer”. Nëse keni një gjendje specifike të lëkurës, flisni me mjekun tuaj se cilat produkte janë më të mira për ju./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga