LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Karantina nuk ka sens”/ Alimehmeti: Ja kush është problemi më i madh në Shqipëri

22 Prill 2021, 14:53, Lifestyle CNA
“Karantina nuk ka sens”/ Alimehmeti: Ja kush është

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti,  ka analizuar numrin e infektimeve në Rajon ku shprehet se treguesit janë të njëjtë në  Greqi, Maqedoninë e Veriut,  Kosovë dhe Itali. Ai shton gjithashtu që karantina e vendosur me Greqinë nuk ka sens pasi sipas tij, treguesit janë në rënie dhe nuk ka pse të ketë një masë të tillë.

Mjeku analizon se problemi më i madh qëndron te pamundësia e qeverisë dhe e organeve ligj zbatuese për të kontrolluar karantinimin e të infektuarve aktivë.

?Karantina duhet të vendoset edhe ndaj Turqisë ku ka faza hipëse të numrit të infektimeve

Ne i shtrëngojmë në momentin e hipjes dhe lirojmë masat në fazat zbritëse. Prandaj të shtrëngosh masash kur kemi një ulje të rasteve kjo nuk përbën sens. Vitin e kaluar kemi pas persona me covid që ishin në qarkullim. Kur se bëmë dje që ata ishin të sëmurë si mund ta bëjmë sot kur ata janë thjesht udhëtar. ?, u shpreh Alimehmeti./CNA.al

Lajmet e fundit nga