LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse filloni të flini pa jastëk?

18 Prill 2021, 13:18, Lifestyle CNA
Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse

Zgjedhja për të fjetur pa jastëk mund të duket e pakëndshme në fillim, por ka shumë përfitime shëndetësore. Jo vetëm për dhimbjen e shpinës por edhe për shumë pjesë të tjera të trupit. Në fakt, ju mund të zgjoheni duke parë një pamje më të freskët në fytyrën tuaj. Ne përdorim kaq shumë produkte bukurie për ta mbajtur lëkurën tonë të butë, por gjëja e fundit që supozojmë është se mënyra se si flejmë mund të ndihmojë në përmirësimin e fytyrës sonë.

Më poshtë keni disa nga përfitimet e të fjeturit pa jastëk

Mund të zvogëlojë rrudhat.

Nuk është vetëm mungesa e gjumit që mund të ju bëjë të dukeni më të mëdhenj në moshë por edhe jastëku. Shumica e jastëkëve janë bërë prej  pambuku , dhe megjithëse mund të ndihet rehat, ky material shkakton fërkime të lëkurës tuaj, duke çuar në tharje. Lëkura që i mungon lagështia është më e prirur ndaj rrudhave, dhe thatësia i bën të gjitha rrudhat ekzistuese edhe më të dukshme. Të flesh pa jastëk duhet të mësohesh, por kjo do t?i sjellë dobi lëkurës tuaj në planin afatgjatë.

Lëkura juaj do të duket më e lëmuar.

Trupi juaj duhet të jetë i hidratuar që të ndihet më së miri, dhe po kështu edhe lëkura juaj. Jastëkët prej pambuku e dëmtojnë lëkurën tuaj nga lagështia dhe vajrat thelbësorë që i duhen për të qëndruar rinor. Kjo, nga ana tjetër, mund të rezultojë në shkallëzim dhe lëkurë, duke e bërë lëkurën tuaj më pak të shëndetshme me kalimin e kohës.

Mund të parandalojë acarimin e lëkurës.

Nëse keni një lëkurë të ndjeshme, të prirur për puçrra, gjumi në një jastëk pambuku mund të mos jetë zgjedhja më e mirë. Pambuku është shumë i ashpër në lëkurë dhe fërkimi prej tij mund të irritojë lëkurën delikate, duke përkeqësuar kushtet ekzistuese të lëkurës. Për shkak se jastëku juaj mund të bëhet lehtësisht një terren për bakteret , gjumi me fytyrën të shtypur kundër tij mund të rezultojë në më shumë shpërthime.

Do të ndihmojë lëkurën tuaj të rikuperohet më shpejt.

Kur jeni duke fjetur, i gjithë trupi juaj kalon në modalitetin e rikuperimit dhe është koha që lëkura juaj të  riparohet vetë. Jastëku juaj grumbullon vajra dhe mbetje përbërjeje nga fytyra juaj natë pas nate, dhe fjetja me fytyrën tuaj të mbështetur në krevat pa jastëk në të mund ta shndërrojë gjumin e bukurisë në një makth.

Mund të ndriçojë lëkurën tuaj.

Fjetja në një jastëk shumë të butë mund të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në kokë. Kjo mund të rezultojë në dhimbje qafe, dhimbje koke dhe mund të bëjë që lëkura juaj të duket e thatë dhe e shurdhër . Qarkullimi i dobët i gjakut mund të çojë në probleme të ndryshme të lëkurës, duke përfshirë ndryshimin e ngjyrës, skuqjet dhe ndjeshmërinë e lëkurës.

Do të merrni më pak “rrudha gjumi”.

Nëse jeni zgjuar ndonjëherë me vija të bezdisshme të gjumit në fytyrë, mund të jetë faji jastëku juaj. Kur e ktheni gjumin tuaj, jastëku i trashë prej pambuku bën që të formohen rrudha  në lëkurën tuaj. Dhe megjithëse këto linja do të zhduken gradualisht gjatë gjithë ditës, dëmtimi i përsëritur përfundimisht mund të çojë në rrudha të përhershme. Zgjedhja për të fjetur pa jastëk mund t?i japë lëkurës tuaj një pamje më të shëndetshme dhe ta mbajë atë të butë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga