LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbyllen aplikimet për hetues në FBI-në shqiptare/ Aplikojnë mbi 650 kandidatë

30 Shtator 2020, 08:32, Aktualitet CNA
Mbyllen aplikimet për hetues në FBI-në shqiptare/ Aplikojnë

Drejtuesja e Byrosë Kombëtare të Hetimit Aida Hajnaj ka njoftuar mbylljen e aplikimeve për hetues në BKH.

Me anë të një njoftimi në faqen zyrtare, BKH bëri me dije se numri i kandidatëve që kanë aplikuar për t?u bërë pjesë e FBI-së shqiptare është mbi 650.

Në fund, Hajnaj falenderon kandidatët që kanë aplikuar ndërsa theskoi se procesi i përzgjedhjes do të jetë i drejtë, objektiv dhe transparent.

?Numri i kandidatëve të interesuar, që iu përgjigjën thirrjes për të aplikuar për këtë pozicion pune, është mbi 650, sa më shpejt që të jetë e mundur do bëjmë saktësimet dhe do të njoftojmë numrin e saktë të kandidatëve që kanë aplikuar.

Falenderoj edhe njëherë të gjithë kandidatët që kanë aplikuar dhe ju garantoj që procesi i përzgjedhjes do të jetë një proces i drejtë, objektiv, transparent, dhe i barabartë, duke identifikuar kandidatët/et më të mirë, të cilët do të punojë ngushtësisht dhe nën drejtimin e Prokurorëve të Posaçëm për të hetuar veprat penale në fushën e korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe do të garantojë një strukturë të pavarur nga çdo ndikim i paligjshëm, i brendshëm apo i jashtëm.

Procesi i përzgjedhjes do të asistohet dhe monitorohet nga afër nga Komisioni Ndërkombëtar i Ekspertëve që garanton transparencë dhe objektivitet maksimal në këtë process,?thuhet në deklaratë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga