LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan mesazh të qartë Greqisë: Nuk jemi mysafirë në Mesdhe, por pronarë

28 Shtator 2020, 13:17, Aktualitet CNA

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan i ka dhënë një mesazh të qartë Greqisë.

?Turqia është një vend mesdhetar. Ne nuk jemi mysafirë, por pronarë?, tha ai, duke folur në një konferencë në Stamboll.

?Ne jemi pro paqes dhe bashkëpunimit, por kundër asaj që është bërë. Problemi në Mesdhe mund të zgjidhet me bashkëpunimin e të gjitha vendeve. Nuk do të ketë paqe në Mesdheun Lindor, në çdo përpjekje që lë anash Turqinë dhe Turqit Qipriotë,? shtoi ai.

Presidenti i Turqisë thkesoi se ka interesa ekonomike prapa provokimeve në Mesdheun Lindor që e kanë kthyer Mesdheun në një varrezë refugjatësh./CNA.al

Lajmet e fundit nga