LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Katër shtete europiane shtohen në “listën e kuqe” të BE/ Ja vendet më të infektuara nga COVID-19

29 Shtator 2020, 17:42, Aktualitet CNA
Katër shtete europiane shtohen në “listën e kuqe”

Listës së kuqe të shteteve më të infektuara nga Covid-19 i janë shtuar 4 shtete të tjera europiane.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, një agjenci e pavarur që operon pranë BE, ka përditësuar listën e kuqe.

Shtetet që i janë shtuar kësaj liste janë Holanda, Islanda, Danimarka dhe Hungaria.

Në dy javët e fundit këto shtete kanë kaluar kufirin prej 120 të infektuar për 100 mijë banorë, duke u bërë kështu pjesë e vendeve më të infektuara nga COVID-19 në Europë.

Ndërkohë, kujtojmë se Spanja kryeson listën e vendeve më të infektuar me 320 të prekur për 100 mijë banorë.

Spanja pasohet nga Çekia me 267 të infektuar, Franca 235, Luksemburg 189, Belgjika dhe Holanda nga 171, Islanda dhe Danimarka 128 dhe Hungaria me 127 të infektuar për 100 mijë banorë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga