Connect with Us

Pas Violeta Sulkajt, Ben Blushi “fundos” një tjetër zyrtare?/ Zbulohet pse u shkarkua drejtoresha në Korçë

Politikë

Pas Violeta Sulkajt, Ben Blushi “fundos” një tjetër zyrtare?/ Zbulohet pse u shkarkua drejtoresha në Korçë

Publikuar

-

Rihapet dosja e grabitjes së tokave në Dhërmi/ Blushi intimidon prokurorin?

Disa ditë më parë, CNA.al raportoi se drejtoresha e Hipotekës në qytetin e Korçës, Nada Bandilli, është shkarkuar nga detyra.(Lexo këtu)

Ndërkohë, sot CNA.al sjell të tjera detaje ekskluzive në lidhje me shkarkimin e Naida Bandillit.

CNA.al ka investiguar për të mësuar arsyet e plotë ta largimit të saj nga detyra.

Sipas burimeve zyrtare, të siguruara nga CNA.al, në Drejtorinë e Përgjithshme të Kadastrës, Naida Bandilli është shkarkuar pasi ka kryer në shkelje të ligjit regjistrimin e shtëpisë së Ben Blushit në Dardhë.

Kujtojmë këtu se CNA.al ka publikuar në muajin maj 2020, një kontratë shit-blerje, të kryer tek noterja Zhulieta Mano, me numër 3331, në vitin 2001, ku Ben Blushi ble në Dardhë të Korçës, një pasuri për 12 milionë lekë të vjetra. Një pasuri me dy dhoma, e ndarë me korridor, pjesë e një prone të një shtëpie aty.

Por, gjatë procesit të regjistrimit të pasurive, pronës i mungonte origjina. Dhe për shumë vite, Ben Blushi ka sulmuar drejtorët e ALUIZNI-t në Korçë, duke i akuzuar ata se nuk i legalizonin shtëpinë. Si dhe një truall prej 2 mijë metër, që ai ka përfituar.

Por, të dyja çështjet ndryshojnë nga njëra-tjetra.

Regjistrimi i shtëpisë dhe regjistrimi i dy mijë metër katëror truall.

Regjistrimi i shtëpisë është bërë totalisht në shkelje të ligjit, pasi pronës i mungonte origjina. Tre drejtorë ALUIZNI që kanë qënë në Korçë nuk kanë pranuar ta bëjnë regjistrimin e shtëpisë së Ben Blushit, për shkak se thonin se shkeljet ligjore për regjistrimin apo legalizimin e kësaj prone mund t’i çonin deri në burg.

Nada Bandilli si duket e kënaqur shumë nga drekat dhe darkat në vilën e Ben Blushit në Dardhë, ka shkelur ligjin me të dyja këmbët, për t’i bërë nder “Maliqit”. Dhe ka regjistruar shtëpinë e Ben Blushit, të blerë në vitin 2001, e cila ka propblematika të thella ligjore dhe për këtë janë në dijeni edhe drejtuesit më të lartë të Kadastrës.

LEXO EDHE:  Ben Blushi’s greed don’t know limits/He extracts another 3.000 square meters of land in Dhërmi

Sipas të dhënave zyrtare të siguruar nga CNA.al, regjistrimi i shtëpisë së Ben Blushit në Dardhë dhe manipulimi i disa dokumenteve në këtë dosje, ka sjellë shkarkimin e Naida Bandillit, drejtoreshës së Kadastrës në Korçë.

Pra, Ben Blushi tashmë pas noteres Violeta Sulkaj, një tjetër person në detyrë publike e ka futur në një problematikë që vështirë se do ta kalojë lehtë.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se shkeljet ligjore, do t’i referohen prokurorisë për hetime të mëtejshme, për të zbuluar sesi dhe pse është kryer e gjithë proçedura e regjistrimit të shtëpisë së Ben Blushit në Dardhë./ CNA.al

Shkarkohet nga detyra drejtoresha e Hipotekës në Korçë

Video-Ben Blushi ndërtim pa leje në Dardhë?!/ Debate me banorët

Video ekskluzive/ Ben Blushi sherr me banorët e Dardhës: Largohuni se jeni me virus  

Flasin banorët e Dardhës/ Ben Blushi po na vjedh dhe shkatërron shtëpitë

Artan Lame dhe Kadastra, çeta e grabitësve në favor të Ben Blushit

Skandalet me përvetësimin e pronave/ A ka sy SPAK të shohë korrupsionin e Artan Lames dhe Ben Blushit?

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Prona nga Korça në Vlorë, pasuria e çmendur e Ben Blushit/ Zbulohet skema mafioze e pastrimit të parave?

Pasuri e çmendur, grabitje pronash nga Korça në Vlorë, e falsifikim firme/ Kur do të flasë Ben Blushi për skandalet e tij?

Ekskluzive-Dosja e pronave të Ben Blushit përfundon në SPAK

Ekskluzive/ Ministria e Drejtësisë fillon hetimin ndaj noteres së Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi flet për betejën me kancerin/ E kam të vështirë të gjej….

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi flet për betejën me kancerin/ E kam të vështirë të gjej….

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka folur mbrëmjen e sotme për betejën e saj me kancerin në qafën e mitrës.

Kryemadhi tregoi se ajo është e detyruar që një deri dy herë në vit të marrë serum në gjak, ndërsa rrëfeu një problem që e has gjithmonë.

Ajo deklaroi në emisionin “Real Story” se e ka shumë të vështirë të gjejë një infermier që t’i gjejë asaj venën, pasi theksoi se e shpojnë 10 herë.

Nëse kam erdhur në këtë drejtim.  Nuk e kam thënë asnjëherë, po e them këtu sot. Unë jam një person i kategorizuar me kancerin në qafën e mitrës, që jam operuar. 1-2 herë në vit duhet të marr serum në gjak. E kam të vështirë të gjej infermier në Shqipëri, të më çpojë e gjejë venat pa 10 herë.

Është vetëm një djalë, i cili e ka aftësinë për të gjetur. Nëse ky djali ikën Gjermani, unë do përfundoj 1-2 herë në vit do shpohem në damarët e qafës. Imagjinoni qytetarët e tjerë. Sa të vështirë e kanë qytetarët me COVID-19. Sot duhet infermier, nesër elektricist, hidraulik. Duhen inxhiniera, specialistë. Duhen inxhinierë nafte”, tha kryetarja e LSI-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Platforma e Kryemadhit/ Si mund të bëhen fëmijët të pasur

Publikuar

-

Nga

Platforma e Kryemadhit/ Si mund të bëhen fëmijët të pasur

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka shpjeguar programin nga “Bebja në Bebe”. Ajo tha se në Shqipëri lindin 28 mijë fëmijë në vit dhe 28 milionë euro në vit nuk e rëndojnë buxhetin e shtetit.

Kryemadhi deklaroi se këto para do të futen në fondacione me interesa që fëmija që lind sot kur të bëhet vetë prind të marrë paratë.

Sipas saj, me këtë program fëmija fiton 28 mijë e 800 euro deri në moshën 25-vjeçare.

Në Shqipëri lindin 28 mijë fëmijë në vit, nga 1000 në vit, bëhen 28 milion euro në vit. Këto 28 milion euro në 10 vjet bëhen 280 milionë euro. Sot kur lind një fëmijë Shqipëria nuk i ofron asgjë këtij fëmije. Ne themi që për këtë fëmijën që lind sot, unë si shtet ngurtësoj në “hedge fund”, përqindjet nuk i kam shpikur unë, i përdor e gjithë Europa Perëndimore, i përdor Amerika, derisa ky fëmijë të riprodhohet. Derisa fëmija i lindur sot, të bëhet me fëmijë nesër. Pra ky fëmijë ditën që bëhet me fëmijë, ka minimumi, po themi në moshën mesatare 25 vjeç, ky fëmijë përfiton 28 mijë e 800 euro.

Ky i merr këto para kur bëhet prind dhe 28 mijë e 800 euro ka nëna, dhe 28 mijë e 800 euro ka babai dhe ky çift i ri blejnë një shtëpi të re dhe jetojnë të lumtur me fëmijën e tyre. Por mos harro, që të gjithë këtë kohë ekonomia shqiptare duke filluar me formalizimin e ekonomisë, çfarë ndodh? Në 20 vjet, 28 mijë fëmijë shqiptarë që lindin, që janë 560 milion euro, që i bie 560 mijë shqiptarë, janë më mirë që ne t’i ngurtësojmë 1 mijë euro çdo fëmije që lind dhe ai kur të jetë 25 vjeç të marrë 28 mijë e 800 euro apo doni që për 10 vjet t’i japim Vilma Nushit 600 milion euro?”, theksoi ajo në emisionin “Real Story”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

KQZ nuk lejon kandidimin e Albin Kurtit në zgjedhje/ Abazi: Do ankimojmë në Gjykatën Supreme

Publikuar

-

Nga

KQZ nuk lejon kandidimin e Albin Kurtit në zgjedhje/ Abazi: Do ankimojmë në Gjykatën Supreme

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka refuzuar të certifikojë Albin Kurtin si kandidat për zgjedhjet e 14 Shkurtit për shkak të problemeve me ligjin, por Lëvizja Vetëvendosje nuk dorëzohet.

Kryetari i Qendrës së VV në Shqipëri, tha në emisionin Përballë se vendimi do të ankimohet në gjykatë.

Hapi i radhës është ankesa në Gjykatën Supreme. Ju e nisët emisionin me 14 shkurtin që rastis me ditën e zgjedhjeve, po një gjë ka lidhje me dashurinë. Populli e do Lëvizjen Vetvendosje më shumë se kurrë”, tha Abazi.

Sipas Abazit, refuzimi i Albin Kurtit si kandidat për zgjedhjet në Kosovë është manovër për shkak të përkrahjes masive që ka Vetvendosje nga populli.

LEXO EDHE:  A do bëhen zgjedhjet?!/Blushi: PD ka bombën në xhep, mund t’i hedhë në erë!

LEXO EDHE:  Blushi publikon kriteret/Çfarë iu duhet për t'u bërë deputetë të LIBRA-s

Kjo përkthehet edhe në shifra sidomos ato të Diasporës. Ku 40 mijë veta janë regjistruar në zgjedhjet e fundit ato të 2019, ndërkohë mbi 119 mijë janë regjistruar në këto zgjedhje pra mbi trefishi. Për shkak të kësaj përkrahje masive ka një tentativë, po bëjnë manovra nga më të ndryshmet sicc është rasti I vendimit të fundit i institucioneve të kapura në Kosovë”, tha Abazi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE