Connect with Us

Flasin banorët e Dardhës/ Ben Blushi po na vjedh dhe shkatërron shtëpitë

Denoncim

Flasin banorët e Dardhës/ Ben Blushi po na vjedh dhe shkatërron shtëpitë

Publikuar

-

Ben Blushi, ish-ministër, ish-deputet dhe ish-kryetar i një partie politike, këto kohë të karantinës, ashtu sikurse ne kemi raportuar, po i kalon në Dardhë të Korçës.

Por, ndërkohë mësohet se Ben Blushi ka pasur një përplasje të fortë me banorët e zonës, të cilët e akuzojnë se po iu dëmton shtëpitë.

Në një prononcim për CNA.al, një banor i kësaj zone, i quajtur Olsi Plasa, tha se Ben Blushi ka blerë një shtëpi në këtë zonë dhe ndërkohë ka legalizuar edhe rreth 2 mijë metër katëror tokë. Ai po ndërton pasi ka vjedhur një truall me letra dhe po na shkatërron shtepite.

Por, përplasja me banorët ka ardhur për shkak të disa punimeve që Ben Blushi po kryen në atë zonë.

Qytetari tha CNA.al se në pronën në fjalë nuk lejohet të ndërtohet, por sipas tij Ben Blushi nuk pyet për ligj.

Po ashtu, qytetari tha se Blushi, me këto punime, po iu dëmton edhe shtëpitë e tyre.

“Ai ka blerë vetëm shtëpinë dhe kjo e legalizimit, i ka dhënë, 2 mijë metra sipërfaqe. Ka marrë rrugën, edhe këtë bahcen përpara.

Ai mund ta marrë por jo të ndërtojë.  Kjo tjetra përpara është në emër të dikuj tjetër, dhe tani ata thonë e dimë ne se ç’bëjmë.

Shkojmë në polici, nuk na pranojnë as denoncim, asgjë hiç.  Po bën një muaj ky muhabet”-tha qytetari.

Ndërsa më tej, ai shtoi se policia nuk ndërhyn sepse ai thotë se ka vendimin në dorë dhe ai quhet pronar, por sipas banorit ai nuk ka leje të ndërtojë.

“Policia nuk bën gjë se thotë ka vendimin në dore dhe ai quhet pronar. Ne dimë që s’ka, po ai ju ka thënë se e ka marrë online. Por ky vendim nuk lejon që të ndërtosh se është ligji për ndërtimet e para ‘91 dhe trualli merret për shrytëzimin e banesës.

Dhe poseduesi i atij trualli është nipi trashëgimtar. E ka me testament që çdo gjë i përket atij. Plus ajo është e ndarë me avlli. Por ai e ka hequr avllinë  dhe e ka bërë një të gjithën. Mua po me prish themelet e banesës. Po më kërcënon se do të marr dhe shtëpinë.”-tha banori./ CNA.al

Video-Ben Blushi ndërtim pa leje në Dardhë?!/ Debate me banorët

Foto ekskluzive-Ben Blushi ndryshon pamjen/ Kopjon Ramën dhe Sokol Ballën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Miliona lekë për blerje bitumi/ Bashkia e Tiranës jep tender me 100% të vlerës

Publikuar

-

Nga

pasuria e veliajt

Bashkia e Tiranës ka dhënë një tender për blerje bitumi, ku ka garuar vetëm një subjekt dhe është shpallur fitues.

Bëhet fjalë për kompaninë “RESULI-ER”, e cila ka fituar tenderin me 100% të vlerës.
Tenderi është dhënë nga Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Rrugor, fondet nga Buxheti i bashkisë Tiranë.

Fondi limit i këtij tenderi është 67.925.000 (gjashtëdhjetë e shtatë milion e nëntëqind e njëzetë e pesë mijë) lekë pa TVSH.
Vlera totale përfundimtare e kontratës: 81.510.000 (tetëdhjetë e një milion e pesëqind e dhjetë mijë) lekë me TVSH.

Kjo kontratë është lidhur në 30 prill të këtij viti, në një kohë kur Shqipëria po vuan pasojat e rënda ekonomike që shkaktoi koronavirusi, bashkia jep milion lekë për blerje bitumi.
Siç duket Bashkia e Tiranës nuk shqetësohet aspak për këtë fakt ndërsa jep tendera me 100% të vleres. Normalisht tenderat behen me gare, në mënyrë që të arrihet çmimi më i ulët i mundshem, por Bashkia e Tiranës ka lidhur kontratë me vlerë 100% të fondit limit.

LEXO EDHE:  PD: Të hetohet dhuna mbi korçarin që akuzoi Ramën

Gjithashtu, kjo ndërmarrje ka dhënë edhe dy tendera të tjerë me garë formale për mirëmbajtjen e rrjetit të ndriçimit publik, ku ka garuar vetëm një subjekt dhe është shpallur fitues.
Bëhet fjalë për kompaninë “ITE Group”sh.p.k, e cila ka siguruar nga Bashkia e Tiranës një tender me vlerë 39.198.200 (tridhjetë e nëntë milion e njëdind e tridhjetë e tetë mijë e dyqind lek) për mirëmbajtjen e ndriçimit publik dhe që mban datën 11 maj 2020.

Ndërkohë, po në të njëjtën datë, kjo kompani është shpallur fituese dhe për tenderin për blerjen e materialeve për ndriçim me vlerë 30.642.000 (tridhjetë milion e gjashtëqind e dyzetë e dy mijë lek).
Në dokumentet e Drejtorisë së Përgjithëshme të Rrugëve dhe Ndriçimit Rrugor, Tiranë, i vetmi operator konkurues në garën për këto dy tendera ka qenë “ITE Group”sh.p.k./CNA.al

LEXO EDHE:

Bashkia e Tiranës, 700 milionë në dy tendera të dyshimtë

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi: Bie zjarr në Ministrinë e Financave

Publikuar

-

Nga

“Bie zjarr në Ministrinë e Financave!” Kështu deklaron ish-kryeministri Sali Berisha duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha ngre aludimet se kjo zjarrvënie është e qëllimshme.

“Qytetari dixhital denoncon: Bie zjarr në Ministrinë e Financave! Lexoni mesazhin e tij. sb

Përshëndetje doktor! Ka rënë zjarr në Ministrinë e Financave në këto momende, po del tym dhe mendoj se është zjarrvënie e qëllimshme”, shkruan ish-lideri i demokratëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Aeroplani me drogë nga Dibra”/ Berisha publikon videon: Covid 19 dhe narkoflota aleatët më të mirë!

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar videon e qytetarit dixhital , sipas të cilit një aeroplan me drogë u ngrit dje nga Dibra.

Dibrani shkruan se rreth orën 20:00 të mbrëmjes së djeshme konstatoi një aeroplan të vogël që u nngrit në qiell.

“Covid19 dhe narkoflota janë aleatët më të mirë!
Lexoni mesazhin dhe shikoni videon e qytetarit dixhital! sb
Përshendetje dokor
Jam nje djal dibran
Dhe ne kohe karantine dolem ne piknik me shoqerine dhe ne zonen e arrasit ketu ne diber rreth ores 20:00 kemi konstatuar nje aeroplan te vogel qe u ngrit ne qiell
Po ju dergoj dhe vidjon e aeroplanit me droge qe u ngrit nga dibra”, thuhet në postimin e Berishës./CNA.al

LEXO TE PLOTE