Connect with Us

Artan Lame dhe Kadastra, çeta e grabitësve në favor të Ben Blushit

Politikë

Artan Lame dhe Kadastra, çeta e grabitësve në favor të Ben Blushit

Publikuar

-

Artan Lame dhe Kadastra e Shqipërisë janë vënë në shërbim të politikanit gazetar të kthyer në menaxher mediash, Ben Blushi. Janë disa fakte dhe denoncime të publikuara në media por, edhe nga aktorë dhe faktorë të tjerë politikë, të cilët tregojnë se Artan Lame dhe Kadastra po shërbejnë kohët e fundit në interes të grabitjes së pronave për interes të Ben Blushit.

Së pari është denoncuar disa muaj më parë nga CNA.al, legalizimi i një prone në Korçë, në Dardhë të Korçës në zonën turistike me rreth 2 mijë metër katror.

Ben Blushi, në një video të publikuar shfaqet duke u përplasur me komshinjtë dhe bashkëfshatarët e tij në lidhje me një truall të cilin ai e ka legalizuar e më pas kishte marrë një leje ndërtimi.  Kur ligji mund të të japë një legalizim gati 500 metër katror, Ben Blushi kishte mundur të siguronte një sipërfaqe trualli gati 2 mijë metër të tillë dhe këtë e kishte bërë nëpërmjet Kadastrës, nëpërmjet legalizmit.

Disa muaj para se të legalizohej kjo pronë apo dhe prona të tjera të mëvonshme të cilat dalin në denoncimet e Ben Blushit, shpesh herë është parë që kadastra të sulmohet, me stil për interesa të Blushit apo që lidhen me median që ai menaxhon.

Pas truallit në Dardhë u denoncua një tjetër pasuri, rreth 5800 metër katror truall në Dhërmi, pronë shtet e tjetërsuar. E vendosur në emra të tjerë dhe më pas e regjistruar në emër të Ben Blushit.

Ky denoncim i bërë publik me dokumenta nga ish kryeministri Sali Berisha tregonte qartë se Ben Blushi, nëpërmjet një skeme kishte përdorur Kadastrën jo të Korçës por të Vlorës për të regjistruar një pasuri tjetër. Sërish historia kthehet, një tjetër pronë me vlerë miliona euro në Moravë të Korçës është përballë betejës me Ben Blushin dhe me kadastrën.

Disa muaj më parë një biznesmen sulmohej në gazetën shqip, Arben Rel. Kur e shikon për herë të parë thua se diçka po denoncohet, më pas kalojnë muaj dhe dalin disa dokumenta dhe fakte. Arben Reli ka një problem me pasurinë e tij me ortakun e tij dhe ortaku është një njeri i afërt i medias që menaxhohet nga Ben Blushi, pra Top Channel.

Sulmet e gazetës Shqip ndaj biznesmenit Arben Reli
Sulmet e gazetës Shqip ndaj biznesmenit Arben Reli

Arbeni sulmohej nga gazeta Shqip dhe Ben Blushi jo për ndonjë hall apo problem të madh që kishte të bënte më ndonje shqetësim që i interesonte opinionit publik, por për të treguar Kadastrës, për t’i treguar Artan Lames se ky ishte njeriu problematik i një pasurie që nuk duhet ndarë ashtu siç i takon me ligj, por siç i interesonte Ben Blushit për shkak të lidhjeve dhe favoreve që duhet të bënte me Top Channel. Denoncimi ka mbërritur prej disa ditësh tek CNA.al, është kryer dhe një investigim i thjeshtë dhe materialin mund ta lexoni këtu.

Pra janë të paktën tre raste kur Artan Lame dhe kadastra nga Tirana në Korçë dhe Vlorë kthehen në shërbim të politikanit, gazetar të kthyer në menaxher mediash, Ben Blushi për interesat e tij direkte dhe indirekte.

LEXO EDHE:  Rama: Gëzuar me ujë Ilir, kujdes kërmillin nga pas!
Sulmet e gazetës Shqip ndaj biznesmenit Arben Reli
Sulmet e gazetës Shqip ndaj biznesmenit Arben Reli

Në dy rastete para në Dardhë dhe në Dhërmi ku ai ishte pronar dhe tashmë për personat e lidhur me Top Channel dhe pronarët e saj. Ky është një nga rastet më flagrante kur një menaxher mediash merr peng institucionet shtetërore, ashtu si ka marrë dhe kryeministrin që ndoshta është kthyer në një lolo të Ben Blushit. Tani vartësit e Edi Ramës kthehen në çetë grabitësish pronash dhe urdhërojnë regjistrime pasurish apo çregjistrime në favor të interesave të një drejtori televizioni i cili është vërsulur për të grabitur prona nga Dardha në Dhërmi, në Korçë ku të mundet e si të mundet.

Megjithëse CNA.al ka publikuar një dosje të plotë të pasurisë së Ben Blushit, shtimin e saj në mënyrë të frikshme duke siguruar miliona euro pasuri në emër të tij, të fëmijeve të tij por edhe të familjarëve të tij, SPAK dhe prokuroria nuk kanë çelur hetimet, por kjo sërish siç thamë më lart, për një arsye të thjeshtë. Ben Blushi ka marrë peng dhe e ka kthyer në lolo kryeministrin dhe institucionet në vartësi i ka kthyer ne zyra grabitjesh të pronave për interesat e tij dhe atyre pranë tij./CNA.al

Flasin banorët e Dardhës/ Ben Blushi po na vjedh dhe shkatërron shtëpitë

 

Video ekskluzive/ Ben Blushi sherr me banorët e Dardhës: Largohuni se jeni me virus  

 

 

 

Publikohet dokumenti/ Ben Blushi grabit pronën në bregdet, me ndihmën e Ramës

 

Gazetari denoncon skandalin/ Ben Blushi grabit pronën në Dhërmi

 

 

Nga Korça, në Vlorë/ Ben Blushi “hajdut” tokash, si u pasurua me ardhjen e Rilindjes

 

Denoncimi/ Ben Blushi pas Dardhës grabit 6 mijë m2 në bregdet

Skandali/ Artan Lame urdhër për grabitjen e pronës në favor të klientelës mediatike

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Bushi

    28 Qershor, 2020 at 9:15 pm

    Si blushi jane te gjithe politikanet.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

Publikuar

-

Nga

PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër ka ngritur alarmin se spitali i këtij qyteti është kthyer në një vatër infeksioni.

PD e Shkodrës deklaron se bashkëjetesa me virusin e rrezikshëm COVID-19, sot më shumë se kurrë bën që çdo qytetar të ndjehet i pasigurtë.

Sipas demokratëve, qarku Shkodër në aspektin e shërbimit shëndetësor po përballet me neglizhencën e qeverisjes qendrore dhe mungesën e tamponëve.“Nëse një qytetar i thjeshtë, me të ardhura minimale i drejtohet DSHP Shkodër për një tampon, aty pritet nga ngritja e supeve dhe nga përgjigja: “Nuk kemi mundësi për këtë shërbim, duhen shfaqur të gjitha shenjat e COVID-19. Izolohu në shtëpi, mos dil dhe monitoro veten”.

LEXO EDHE:  Rama: Gëzuar me ujë Ilir, kujdes kërmillin nga pas!

LEXO EDHE:  Rama: Gëzuar me ujë Ilir, kujdes kërmillin nga pas!

Qarku Shkodër në aspektin e shërbimit shëndetësor po përballet me neglizhencën e qeverisjes qëndrore. Qytetarë të harruar e pa shërbime, Spital Rajonal vatër infeksioni që nga fillimi i pandemisë, ku pjesa më e madhe e mjekëve u bënë “kurban” i kësaj qeverisje e kësaj Ministrie Shëndetësie, ku vlerat e shëndetësisë qëndrojnë tek shërbimi i rojeve me qindra e miliona lekë, tek lyerja e fasadave me ngjyra alla mavi, por jo tek shërbimi ndaj qytetarëve.

Kryeqendra e veriut, sot po përballet me mungesën e tamponëve dhe është larg vëmendjes së qeverisë, e cila i kthen sytë nga Shkodra vetëm në periudhë fushate për të mbushur kutiat dhe qytetarët dhe premtime boshe”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Publikuar

-

Nga

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Bjellorusia po përballet me një prej krizave më të rënda politike. Presidenti aktual , Alexander Lukashenko, ka fituar zgjedhjet presidenciale me 80,23 për qind të votave, por Opozita ka deklaruar se nuk e njeh rezultatet e zgjedhjeve, duke e akuzuar presidentin për manipulimin e rezultatit.

Ndërkaq, mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në mbarë vendin, duke kërkuar “zgjedhje të ndershme”.

Lidhur me keto zhvillime ka reaguar dhe ish kryeministri Sali Berisha i cili duke bërë një paralelizëm me situatën në Shqipëri, dënon heshtjen e kryeministrit Rama në krye të OSBE.

Ai i bën thirrje vendeve anëtare të OSBE të konsiderojnë ndërprerjen e menjëhershme të mandatit të Ramës, pasi sipas tij, me qëndrimin e tij, po frymëzon Lukashenkot e tjerë në hapsirën e Organizatës së Sigurisë dhe Bashkepunimit në Europë.

“Miq, ne nje akt te paprecedente kryesia e OSBE me kryetar Lukashenkon e Ballkanit, Edvin Drogen nuk ben dot nje deklarate per grabitjen e zgjedhjeve nga Lukashenko i Bjellorusise.

Shkaku i heshtjes se Lukashenkos se Ballkanit per krimin e shemtuar elektoral te Lukashenkos se Bjellorusise qendron:1-Ne grabitjen e zgjedhjeve te pergjithshme parlamentare te vitit 2017 nepermjet droges, pushtetit te tij te krimit, bandave kriminale tashme te dokumentuara dhe publikuara ne gazeten gjermane Bild.

LEXO EDHE:  “Arrestimi i Rexhep Rrajës truk”/ Rama i përgjigjet dhëmb për dhëmb PD-së

LEXO EDHE:  Negociatat Shqipëri-Greqi/ Përfundon takimi Meta-Rama

2-Lukashenko i Tiranes eshte i vetmi ne historine e Europes pas renies se Murit te Berlinit qe ne vitin 2019 zhvilloi zgjedhje vendore moniste duke dhunuar keshtu kushtetuten e vendit, Konventen Europiane te te Drejtave te Njeriut dhe vendimet e Gjykates Europiane te te Drejtave te Njeriut per zgjedhjet demokratike.

3-Lukashenko i Ballkanit pasi ne procesin e reformes zgjedhore deshtoi tua besonte administrimin e zgjedhjeve administrates se hiperpolitizuar te narkoshtetit te tij per te grabitur disa mandate ne zgjedhjet e ardhshme vendosi si zuzar te shkelmoje marreveshjen konsensuale te 5 qershorit te vitit 2020 dhe te ndryshoje kushtetuten per te mundur me grabit me ato ndryshime disa mandate, gje te cilen Lukashenko i Bjellorusise nuk e beri.

Per te gjitha keto Lukashenko i Tiranes nuk mund te shqiperonte nje fjale te vetme kritike per Lukashenkon e Bjellorusise.

Me kete rast ju bej thirrje vendeve anetare te OSBE te konsiderojne nderprerjen e menjehershme te mandatit te Lukashenos se Tiranes pasi ai me qendrimet e tij frymezon Lukashenkot e tjere ne hapsiren e Organizates se Sigurise dhe Bashkepunimit ne Europe dhe ka zhytur kete organizate tejet te rendesishme ne krize te thelle. sb”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Publikuar

-

Nga

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka ngritur akuza për qeverinë lidhur me fillimin e vitit të ri shkollor.

Boçi deklaron se qeveria nuk ka asnjë strategji për rikthimin e nxënësve në shkolla, pasi sipas tij Ministria është me pushime.

Demokrati thotë në një postim në rrjetet sociale se dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, ndërsa pretendon se shkollat nuk ofrojnë realizim të protokolleve shëndetësore.

“Ndërsa e gjithë Evropa është e angazhuar dhe e qartë për të ulur nxënësit në bankat e shkollave dhe arsimin e shpall prioritet numër një, Qeveria e Ministria jonë e Arsimit janë arratisur në pushime të gjata. Udhëzimi për fillimin e vitit shkollor duhet të kishte dalë, ndërsa përgatitja e shkollave duhet të kishte nisur. Problemet e akumuluara janë me qindra, por Ministria sillet sikur çdo gjë shkon vaj.Dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, për të mos krijuar gropa në formimin e brezave, por askush nuk vepron. Shkollat nga ana fizike në një pjesë të madhe janë të degraduara dhe jashtë standarteve evropiane për shkollat e shëndetshme. Nuk ofrojnë asnjë garanci higjeno-sanitare dhe realizim të protokolleve shëndetësore. Investimet për mjete mësimore, apo rikonstruksione janë zero”, shprehet ai.

LEXO EDHE:  Patozi nga Korça i drejtohet direkt Bashës/Thirri mendjes, ia ke borxh PD

LEXO EDHE:  Negociatat Shqipëri-Greqi/ Përfundon takimi Meta-Rama

Ish-deputeti kërkon që të ngrihet sa më shpejt grupi i punës me specialistë të pedagogjisë dhe ekspertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase.

“Ministrja përpëlitet në deklarata për tre skenarë, sikur do bëjë filmin e rradhës. Ndërkohë duhet të kishte të ngritur grupin e punës me specialistë të pedagogjisë e didaktikës, të IT e ekpertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase si zgjidhje reale.

Përkundër kësaj ministria parashtron dilema e s’di akoma kë “skenar” të zgjedhë. E gjitha si në historinë e gomarit, të cilit i vendosën përpara tagji dhe jonxhë e i kërkuan të zgjedhë vetëm njërën si ushqim. Duke mos ditur kë të zgjedhë, midis shumë dilemave (dy, ministria ka tre) i ngrati, ngordhi nga uria. Mos o Zot të na i ndodhë ndonjë gjë ministrisë!!! Rroftë Ministria online e Pushimeve!!!!”, shkruan më tej Boçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE