Connect with Us

Prona nga Korça në Vlorë, pasuria e çmendur e Ben Blushit/ Zbulohet skema mafioze e pastrimit të parave?

Politikë

Prona nga Korça në Vlorë, pasuria e çmendur e Ben Blushit/ Zbulohet skema mafioze e pastrimit të parave?

Publikuar

-

Prona nga Korça në Vlorë, pasuria e çmendur e Ben Blushit/ Zbulohet skema mafioze e pastrimit të parave?

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me shkrimin investigative, të publikuar një ditë më parë nga CNA.al, ku vërtetohej me dokumente zyrtare sesi Ben Blushi ka blerë në Korçë një pasuri për vetëm 30 mijë euro, ndërkohë që vlera e saj reale kap rreth 500 milionë lekë.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha hedh dyshime të forta se kjo është një skemë mafioze e pastrimit të parave.

“Arben Malavita kapet serish si miu ne qark!

Ai lan 500 milione lek para te krimit.
Ne nje skeme klasike te larjes se parave, Arben Malavita “blen” ne qender te Korces ambjent me çimim 10 here me lire per m 2 se sa fqinja e tij, duke lare keshtu fiks 500 milione lek.

Miq, gazetari investigativ ka kapur me dokumenta zyrtare Arben Malaviten me presh ne dore, ne nje skeme klasike te larjes se parave te pista.

Keshtu, nga hetimi gazetari ka gjetur se Arben Malavita ka blere ne emer te vjazes se tij ne qendrer te Korçes nje lokal me siperfaqe 134 m2 me nje çmim qesharak prej 223 mije lek m2 nderkohe qe komshia e tij sipas dokumentave ka blere po aty me çmim 2000 euro apo 10 here me te shtrenjte se sa vet Arben Malavita.Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Keshtu sipas dokumentave Arben Malavita e bleu me 224 euro metri katror, kurse komshiu e bleu me dy mije euro metri katror.

Në fakt çmimi i tregut në atë kohë në qendër të Korçës, në krah të ish-shtëpisë së oficerëve, ka qënë të paktën dy mijë euro per meter 2 çmimi i njësisë tregtare, por Arben Malavitaka deklaruar se ka blere me vetem 30 mije euro te gjithe lokalin.
Perveç kesaj ky i fundit ka lumturuar vajzen e tij 20 vjeçare edhe me nje garazh 60 m2 qe e ka pershtatur ne funksion te lokalit, te cilin sipas kontrates e ka blere me nje çmim edhe me qesharak, me gjithsej 500 mijë lek.”-shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  Berisha mbron versionin e gazetarit investigativ Artan Hoxha

Më tej, ai shkruan edhe sesi Ben Blushi u bë ortak i Lori Kafe. Kujtojmë këtu se CNA.al ka zbuluar sesi një kompani e krijuar në Bullgari, tek e cila bashkëshortja e Blushit ka 33% të aksioneve, ka blerë 51% të aksioneve të Lori Kafe. (Lexo ketu)

“Miq, hetime te meparshme te gazetarit investigativ kane faktuar se Arben Malavita eshte gdhire milioner me 33% te aksioneve te Lori Kafe pa deklaruar askund se ku i gjeti 700.000 euro per te blere keto aksione.

Gjithashtu eshte dokumentuar se ai dhe bashkeshortja, jane fshehur ne Bullgari per te hyre ne ortakeri me mafien e plehrave qe vjedh cdo dite miliona euro se bashku me Edvin Hajdutit nga parate publike te shqiptareve me sekserin e tyre.”-shkruan Berisha.

Më tej, ish-kryeministri shkruan edhe sesi Ben Blushi ka “përvetësuar” prona nga Korça në Vlorë.

“Po keshtu, sipas hetimit Arben Malavita me dokumenta te fallsifikuara ka rrembyet tok buze uji ne Dhermi. Ai eshte paditur nga biznesmene si gjobvenes.

Se fundi miq, per larjen e parave nepermjet blerejeve me çmime qesharake ai eshte frymezuar nga bosi i tij Edvin Hajduti, i cili deklaroi vite me pare se 5000 meter katror truall dhe oborr te sarajeve te Surrelit i kishte blere me 2,5$ metrin nderkohe qe çmimet aty te vertetuara shkonin nga 25 ne 40$ metri katror.

Ju ftoj qe sipas deshires te lexoni artikullin e gazetarit investigativ dhe te shikoni dokumentat zyrtare qe faktojne skemen klasike te larjes se parave te pista ne qender te Korçes nga Arben Malavita!”-përfundon postimin e tij Sali Berisha./ CNA.al

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha: Rama fali detin dhe triliona euro naftë dhe gaz në Jon

Publikuar

-

Nga

Berisha: Rama fali detin dhe triliona euro naftë dhe gaz në Jon

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi vendimin për të shkuar në Hagë për çështjen e ndarjes së detit me Greqinë.

Berisha tha se tani Greqia shkon në gjykatë me pretendimin për t’u shtrirë me 12 milje, ndërkohë që në qeverisjen e Berishës ishte rënë dakord që Greqia të shkonte në gjykatë me pretendimin e 6 miljeve shtrirje.

Berisha tha se Rama nisi negociatat me Greqinë dhe në përfundim, qeveria e Cipras shpalli fitoren për shtrirjen me 12 milje.

“Marrëveshjen e tyre nuk e ka parë kush deri më sot. Marrëveshja u bllokua nga presidenti. Rama u tha se kemi këtë vendimin e gjykatës. Atëherë Greqia e njoftoi se do të kalonte në shtrirje prej 12 miljesh. Kjo e 12 miljeve nuk është shpallur tani, është shpallur që nga qeveria e Cipras. Unë kam një pyetje për çdo shqiptar: nga shkuarja në gjykatë me 6 për Greqinë dhe 12 për Shqipërinë apo 6 për Shqipërinë dhe 12 për Greqinë, kush humbet? Shqipëria humbet aq sa është kalimi nga 6 deri në 12 milje. Shqipëria humbet zonat e triliona eurove naftë dhe gazi në detin Jon. Ato ishin në territorin e Shqipërisë. Kjo falë Edi Ramës. Tani thotë se e propozoi Hagën, kur Hagën e gjeti aty që nga viti 2010.
Tani po mundohet të bindë shqiptarët se 6 është më e madhe se 12-ta. Këtë mund ta bëjë vetë Edi Rama dhe çdo njeri që ka shitur shpirtin. Po bëhet çdo gjë për t’u fshehur shqiptarëve humbjen e detit,” tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këshilla e ambasadores së SHBA për Ramën Bashën dhe Metën

Publikuar

-

Nga

Këshilla e ambasadores së SHBA për Ramën Bashën dhe Metën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, në intervistën e saj për “Opinion” ku ka cekur cështje të rëndësishme si ajo e Reformës në Drejtësi, SPAK, zgjedhet e 25 prillit apo edhe inceneratorët, ka dhënë dhe disa këshilla për krerët e politikës në vend.

Për kryeministrin Rama, Yuri Kim, la të nënkuptohet se duhet të ketë në konsideratë rekomandimet e ODIHR për zgjedhet.

“Nuk jam eksperte e zgjedhjeve, por ODIHR është ekspert dhe ata kanë paraqitur disa rekomandime shumë të qarta se çfarë duhet bërë për zgjedhjet në Shqipëri. Po e lë me kaq.”

Për kreun e Opozitës Lulzim Basha, Kim u shpreh: “Nuk kam detyrë për të dhënë këshilla, por mendoj se është e rëndësishme për të gjithë udhëheqësit politikë që të jenë transparentë dhe të ndershëm me votuesit, të qëndrojnë të angazhuar në proces, të mos largohen dhe të mbajnë premtimet që iu japin njerëzve.”

Për kreun e shtetit, Ilir Meta, Yuri Kim u shpreh: “Mendoj se ka një rol shumë unik dhe shumë të rëndësishëm që presidenti mund të luajë si bashkues i vendit. Dhe kur e luajti atë rol në fillimet e pandemisë Covid19 dhe thirri Këshillin e Sigurisë Kombëtare, duke bërë bashkë jo vetëm Kryeministrin por edhe udhëheqësin kryesor të opozitës, mendova se ishte një shembull vërtet i fuqishëm dhe pozitiv. Dhe shpresoj që kjo është diçka që do ta përsërisë. E di që ky është një rol që do ta vlerësonte populli shqiptar. Di që është një rol që Uashingtoni sigurisht e vlerëson ndaj pres me kënaqësi ta shoh të luajë një rol shumë pozitiv.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Valbona te Shkodra dhe Gjirokastra/ Yuri Kim: Ja vendet që kam vizituar dhe më pëlqejnë më shumë

Publikuar

-

Nga

Nga Valbona te Shkodra dhe Gjirokastra/ Yuri Kim: Ja vendet që kam vizituar dhe më pëlqejnë më shumë

Ambasadorja E SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka treguar vendet që ka vizituar në Shqipëri gjatë kohës që ka qëndruar në vendin tonë.

Kim tha se i pëlqen shumë Shqipëria dhe ka vizituar disa qytete. Ajo rrëfue në emisionin “opinion” se i pëlqen shumë Berati, Gjirokastra, Shkodra dhe plazhet e Himarës.

Ambasadorja e SHBA foli edhe për ecjen në Valbonë dhe Theth, ndërsa theksoi se pamja të merr frymën nga bukuria.

“Çdo qytet që kam vizituar është unik. Kjo e bën Shqipërinë kaq mahnitëse. Më kujtohet arkitektura e bukur e Beratit. Plazhet e Himarës… Çatitë e gurta të Gjirokastrës dhe eleganca e heshtur e vendit. Shkodrën e dua.

E dua Shkodrën. E dini pse? Sepse njerëzit atje e shijojnë jetën, kuptojnë artet, e dinë kush janë.

LEXO EDHE:  Publikohet fotoja/ Rama me vëllain dhe nipin e Balilit

LEXO EDHE:  Progresi në negociata/ Zbulohet gënjeshtra e kryeministrit

Kam qenë edhe për ecje, nga Valbona në Theth për shembull. Mendoj se është ecje e vështirë. Ajo një orë e gjysmë e fillimit ngjitje për në Valbonë është pak e vështirë, tamam. Por me këto gjëra puna është të hedhësh një hap pas një tjetri, të kesh dikë të të jep dorën dhe të ndihmon për në fazën tjetër. Jam shumë e kënaqur që pata mundësi të takoja disa njerëz në atë ecje. Mendoj njerëzit ishin të habitur por pamja të merr frymën nga bukuria”, u shpreh ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE