LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

4 ushqimet që nuk duhet të konsumoni kurrë nëse vuani nga kapsllëku

10 Gusht 2020, 12:23, Lifestyle CNA
4 ushqimet që nuk duhet të konsumoni kurrë nëse vuani nga

Rreth 42 milion amerikanë shkojnë 3 herë në tualet çdo javë, sipas ?Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve të tretjes dhe Veshkave.? Ushqimi dhe një dietë e shëndetshme mund të ndikojë shumë për sa i përket lëvizjeve të shëndetshme të zorrëve dhe ushqimet e gabuara mund ta bëjnë kapsllëkun tuaj më keq. Ushqimet e gabuar janë këto më poshtë:

Ushqime të ngrira

Ushqimet e ngrira të përpunuara, megjithëse janë të leverdishme, shpesh janë të zhveshura nga lëndë ushqyese, përfshirë fibrën që trupi juaj ka nevojë për të mbajtur lëvizjet e rregullta të zorrëve. (Të rriturit kanë nevojë për rreth 25 deri në 38 gram fibra çdo ditë.) Për më tepër, ushqimet e ngrira të përpunuara shpesh përmbajnë ëmbëltues artificialë, konservues dhe yndyra të këqija për ju, duke i bërë ato më të vështira për tu tretur.

Mishi i kuq

Zgjedhja e ushqimeve me fibra të larta dhe përmbajtje të ulët yndyre është mënyra më e mirë për të qëndruar të rregullt. Asnjë lloj mishi nga mishi i pulës në gjeldeti në derri nuk përmban fibra, por mishi i kuq është ai që mban më pak fibra nga të gjithë, duke e bërë atë më të vështirë për tu tretur. Meqenëse mishi i kuq është më i lartë në yndyrë sesa mishrat e tjerë, mund të shkaktojë më shumë kapsllëk.

Bulmeti

Produkte të qumështit me yndyrë të lartë, përfshirë qumështin e plotë, kremin dhe djathin nuk përmbajnë fibra dhe shpesh mund të bëjnë përkeqësimin e kapsllëkut. Kufizimi i konsumit të qumështit dhe shtimi i më shumë perime dhe fruta të tjera në dietën tuaj mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

Bananet jeshile

Me rreth tre gramë fibra për çdo copë, bananet janë ndër frutat dhe perimet që mund t?ju ndihmojnë të shkoni shpesh në tualet. Por ato gjithashtu mund të jenë një nga ushqimet që shkaktojnë kapsllëk. Para se bananet të piqen, ato përmbajnë niseshte rezistence që mund të përkeqësojë kapsllëkun para-ekzistues, sipas një studimi të publikuar në Gastroenterology Pediatrike. Prandaj sigurohuni që banania juaj të jetë e bukur dhe e verdhë përpara se ta hani./ CNA.al

Lajmet e fundit nga