LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Haberet e Mitros/ Biseda me Nishanin dhe “këshilla” nga Koço Devole

15 Korrik 2020, 08:40, Satire Politike CNA

Nga Mitro Çela

DEKORATA?!

Në të dalë të marsit 2018, takova Remzi Lanin.

Ai:-Ke marre ndonjë dekoratë?

Unë:-Për së gjalli-jo. Do marr kur të shkoj tek të shumtët!

Ai-E rëndë! Fola me Presidentin Nishani. I thashë tre emra. Hamit Boriçi. Virgjil Kule. Mitro Çela. Kur dëgjoi emtin tënd Presidenti tha një fjalë: letrat!

-Mos më ndill vdekjen Remzi!

-Jo dhe jo. Nesër dua një CV.

Një javë rrjesht Remziu mu bë rrodhe. U dorëxova dhe i nisa bëmat e jetës. I thashë Filipit:

-Kam një haber: Do bëhem : “Mjeshtër i Madh i Punës”

-Mitro xhani! Nuk të mjafton kurora që të vuri prifti në pleqëri, dashke edhe dekoratë?!

I tregova Koço Devoles.

-Kur mora unë, Koço Devole dekoratën, i thashë Presidentit Nishani:

-Do vijë një ditë, që do ketë aqë shumë Mjeshtra të Mëdhej, sa nuk do gjënden Mjeshtra të Vegjël! Kupton, mo?!

Nuk besoja që Presidenti ta harrojë porosinë e Koço Devoles.
I doli llafi?! Nuk më dha dekoratë!

Qelepir. Më lezet i gjallë pa dekoratë; se sa në Shish Tufinë i dekuruar?!

Lajmet e fundit nga