LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lirimi i lëvizjes/ Shehu leksion Ramës: Po luan "kokë a pil" me jetët e qytetarëve

4 Prill 2020, 17:38, Politikë CNA
Lirimi i lëvizjes/ Shehu leksion Ramës: Po luan "kokë a

Kryeministri  Edi Rama njoftoi sot se duke nisur nga java e ardhshme do të fillojë lehtësimi i masave shtrënguese, ndërsa do të zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët.

Por për ish ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu kjo është një strategji e gabuar, njëjtë si të luash ?kokë a pilë?.

?Është e gabuar, aventureske. Të bësh një veprim pa një test të vazhdueshëm, struktura karantine të centralizuara dhe shtuar kapacitetet mjekuese. Hapja mund të shtojë kontaminimet dhe kompklikacionet. Nuk bëhet kjo punë në mënyrë joprofesionale. Mund të mos ndodhë asgjë, por kjo është “kokë a pil”. Strategjia e re është kjo: Test, test, test.

Ne lutemi të mos vijë situatë e vështirë por nuk e dimë. Duhet të jemi gati. OBSH ka një javë që ka shpalosur një strategji të re, të dalim nga faza pasive e mbrojtjes nga virusi dhe të kalojmë në fazën aktive kundër virusit. Ky bllokim absolut nuk mund të vazhdojë pafundësisht. Vendi ka nevojë edhe për ekonomi dhe për prodhim. OBSH thotë: Test, identifikim, izolim, mjekim. Kështu krijon mundësi që gradualisht të fillosh të bësh aktivizimin e jetës ekonomike të vendit.?, u shpreh Shehu në Ora News./ CNA.al

Lajmet e fundit nga