LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Burgu është i tepërt”/ Deputeti i kundërvihet Ramës, mesazhi për qytetarët

4 Prill 2020, 11:42, Politikë CNA
“Burgu është i tepërt”/ Deputeti i kundërvihet

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama paralajmëroi masa të reja ndëshkuese deri në heqje lirie, kush nuk respekton rregullat kundër koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Andi Përmeti shkruan se burgu është i tepërt. Ai thekson se kjo nuk eshte kohe per politike, kjo duhen zbatuar.

?Burgu eshte i tepert.

Sot, Edi Rama paralajmeroi shqiptaret qe kush shkel masat e pret burgu. Kjo nuk eshte kohe per politike, kjo eshte kohe per te qene te ndergjegjshem qe masat dhe rregulli duhen zbatuar. Por edhe laku i kufizimit duhet te jete i matur dhe i kujdesshem ndryshe populli mund te paralajmeroj Ramen. Dhe populli po degjon, po zbaton dhe po kujdeset te ruaje veten dhe te afermit.
Te papergjeshmit thote kryeministri, por a quhet i papergjegjshem nje pensionist qe pret prej ditesh ti trokase dikush ne dere per ti bere pazarin dhe akoma nuk i eshte shfaqur kush. Dilema eshte ne te qenit i papergjegjshme dhe i rrezikuar apo i pergjegjshem por edhe me i rrezikuar nga pangrenia ose mungesa e ilaceve.
Te papergjegjshmit thote Rama, por a quhet i papergjegjshme dikush qe ndodhet ne aq veshtiresi financiare sa detyrohet te pres 1 ore rradhe ne treg per te blere pakez me lire disa perime ne vend qe ti blej pakez me shtrenjte ne dyqanin me te afert.
Te papergjegjshmit thote Rama, por a quhet i papergjegjshem ai qe ne daljen e tij 1 ore duhet te bej pazar per familjen e tij, per prinderit ne pension por edhe duhet te paguaje kredine qe asnje banke nuk jau shtyu dhe duhet te paguaj edhe dritat te cilat kryeministri nuk pati miresi as tia shtyj ne kete kohe lufte.?-shkruan Andi Përmeti.

Më tej deputeti Përmeti thekson se ka qënë pro masave të marra dhe ka bërë thirrje për zbatimin e tyre, por shton se u liruan nga burgu qindra të burgosur për shkak të rrezikut të koronavirusit, ndërsa tani Rama kërkon të fuzë në burg ata që nuk zbatojnë rregullat.

?Une personalisht kam qene dhe jam pro masave te marre. Kam bere shpesh thirrje per zbatimin e tyre por burgu eshte i tepert. Me ligj ne mundesuam lirimin e qindra te burgosurve me rrezikshmeri te ulet per shkak te rrezikut te infektimit neper burgje. Liruam edhe pse perkohesisht ata qe jane denuar me vendim te formes se prere ndersa Rama deklaron se do fusim ne burg te papergjegjshmit.
Dikush do pyes me te drejte: po rreziku qe na vjen nga personat qe nuk zbatojne masat?
Ka zgjidhje:
-Nxirr ne terren, neper tregje, neper markete policine bashkiake, e cila nuk ka ngarkese te madhe per shkak te mbylljes se shume bizneseve.
-Nxirr ushtrine. Jo per te bere xhiro me autoblinda, po per te qendruar tregjeve.
-Mos co 12-13 veta (nga te cilet 4-5 fotografe e kameramane) per te shperndare pakot e ndihmave. Mjaftojne vullnetare ose 2 persona per zone. Te tjeret neper tregje.
Te ndergjegjesojne popullin nga taksat e te cilit paguhen.?-shkruan deputeti.

Po ashtu ai ka edhe një mesazh për qytetarët, ndërsa shkruan ?Zgjidhje ka. Burgu eshte i tepert.

Rri ne shtepi.
Guximi nuk vlen, kujdesi po.
Beje per prinderit, beje per gjysherit.
Vleresoje jeten tende dhe te te afermve te tu.?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga