LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha apel të fortë qeverisë/ Të shtohet urgjentisht numri i testimeve

4 Prill 2020, 16:00, Politikë CNA
Basha apel të fortë qeverisë/ Të shtohet urgjentisht numri i

Kryedemokrati, Lulzim Basha i ka bërë thirrje qeverisë të rrisë urgjent numrin e testimeve për Covid-19 tek qytetarët dhe të bëjë publike gjithë kapacitetet tona laboratorike.

Sipas liderit të opozitës, testimi është mënyra më e suksesshme që po aplikohet sot për të identifikuar të prekurit nga COVID-19 dhe për të shkëputur zinxhirin e transmetimit.

?Transparenca dhe informacioni mbi gjendjen reale të infektimeve janë jetike për të ofruar garanci dhe siguri për stafet mjekësore dhe për të gjithë qytetarët.

Testimi është mënyra më e suksesshme që po aplikohet sot për të identifikuar të prekurit nga COVID-19 dhe për të shkëputur zinxhirin e transmetimit.

Prandaj sa nuk është vonë i bëj thirrje qeverisë të shtojë urgjentisht numrin e testimeve dhe të bëjë publike gjithë kapacitetet tona laboratorike.

Çdo vonesë jo vetëm fsheh të vërtetën por do të na kushtojë shumë shtrenjtë!

Sa më pak testime, aq më pak persona të identifikuar, aq më shumë të infektuar, aq më gjatë do të vazhdojë karantina dhe më shumë do të thellohet kriza ekonomike.

Koha për të vepruar është TANI! Çdo ditë e humbur kushton jetë!?

 

Lajmet e fundit nga