LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla reagon për aktin normativ të qirave/ Thumbon opozitën për sulmet

4 Prill 2020, 18:19, Politikë CNA
Balla reagon për aktin normativ të qirave/ Thumbon opozitën

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka folur për aktin normativ për qiratë e banesave gjatë kohës që vendi jonë lufton me koronavirusin.

Balla pretendon se një vendim i tillë është marrë edhe në vende të tjera, ndërsa mori si shembull Nju jorkun.

Numri 2 i PS-së pretendon se gjatë kësaj kohe qeveria ka rritur më shumë se gjysmën buxhetin e shtetit shqiptar dhe se Ministria e Shëndetësisë ka buxhetin më të lartë në rajon.

?Kemi 55 mln dollarë në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë. Nëse do t?i hiqnim të ardhurat dhe do preknim themelet e shtetit, do të ndodhte ajo që thash. Kemi një qeveri të përgjegjshme, që mendon për prillin, për majin, e qershorin. Mjafton të hyni në faqet e mediat amerikane në SHBA, që flasin për aktin e miratuar për qiratë nga guvernatori i Nju Jorkut, ku planet ngjajnë si dy pika uji. Ne nuk po shpikim. Por po mësojmë dhe po përshtatim masat më të mira që ndërmarrin dhe vendet e tjera. Na takon një përparësi pozitive, pasi e morëm masën në kohën e duhur, në ditën e parë, kur nis dhe debati kontraktual mes qiramarrësit dhe qiradhënësit. Qiramarrësi do të ketë këto dy muaj OFF nga kontrata e tij, dhe me shpresën e Zotit gjithçka të kalojë. Kjo është diçka që e bëri Franca dhe Gjermani, dhe e bëri dhe SHBA. Nëse në qershor do të jemi në këtë situatë, do të kemi dhe hapa të tjerë?, u shpreh ai në një lidhje me emisionin “Kjo Javë”.

Balla nuk kurseu kritikat dhe thumbimet për opozitën joparlamentare, e cila ka dalë kundër këtij vendimi.

?Kam dëgjuar dje disa ish-kolegë, që janë larguar nga institucionet, se s?dihet ku janë, janë me pushime prej kohësh, që flasin me gjuhë urrejtje, ndaj një operacioni humanitar të zhvilluar në bashkëveprim nga qeveria qendrore, nën monitorimin e kryeministrit Edi Rama. Ai interesohet për çdo familje, i shkoi apo jo pakoja, sipas vendimit të qeverisë. Operacioni humanitar nuk është një operacion që e zhvillon PS, por bashkitë. Përmes një vendimi të Këshillit të Ministrave është përcaktuar lista e familjeve në nevojë. Familjet në nevojë nuk janë të gjitha me PS. Fjalën parti duhet ta heqim këto kohë. S?ka parti në këto kohë, por vetëm fjalën Shqipëri. Sot dua t?ju them se nëse nuk shkoi sot pakoja, do shkojë nesër, pasnesër. Çdo familje do të marrë atë ndihmë të domosdoshëm për të parandaluar dhe këto dyndje?, nënvizoi kreu i Grupit Parlamentar të PS-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga