LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Situata nuk është mirë”/ Basha alarmon qytetarët: Mungesa e testimeve mund të ketë pasoja fatale

28 Mars 2020, 16:23, Politikë CNA
“Situata nuk është mirë”/ Basha alarmon

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka ngritur alarmin pak momente më parë për numrin e testimeve të qytetarëve. Basha kërkoi që të bëhet transparencë dhe të bëhen sa më shumë testime, pasi paralajmëroi se mungesa e testimeve mund të ketë pasoja fatale.

?Masat u morën jo në kohë, por qytetarët i zbatuan. Sot 2 javë pasi kërkoj marrje masash po e them troç që situata nuk është mirë, menaxhimi i krizës po bëhet me propagandë boshe. OBSH kërkon testime masive ne nuk e dimë sa teste kemi. Kosova e thotë përditë sa teste bëhen, autoritetet këtu e fshehin. Mungesa e testimeve mund të ketë pasoja fatale, mund të na tregojë vetmë majën e ajsbergut?, deklaroi lideri i demokratëve në një lidhje me emisionin “Kjo Javë”, ndërkohë kërkoi sërish testime masive.

?Të bëhet urgjentisht transparenca e testimeve. Dhe këtu po ndalen ekspertët e opozitës. Normalisht nuk mund të testojmë të gjithë qytetarët. Por duhet të testohen mjekët, infermierët, policët, ata që punojnë në furra buke, ata që punojnë në supermarkete?, nënvizoi kryetari i PD-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga