LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pamjet janë shokuese”/ Topollaj leksion qeverisë: Si mund të shmangen radhët e qytetarëve

28 Mars 2020, 14:14, Politikë CNA

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka komentuar situatën e krijuar për shkak të përhapjes së koronavirusit dhe masat e marra nga qeveria.

Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se janë shokuese pamjet e radhëve të qytetarëve në dyert e bankave apo marketeve.

Sipas Topollajt, ajo çfarë duhet të bëjnë autoritetet në këtë rast është nevoja urgjente e koordinimit. Topollaj thekson se radhet e padisiplinuara mund te shmangen me nje set masash nga ana e Bashkise ne bashkepunim me operatoret private qe kryejne sherbime ne kete periudhe.

?Qe te mos djegim jorganin per nje plesht….

Pavaresisht dakordesise pothuaj absolute te shqiptareve per masat e njoftuara, pamjet e radheve ne dyert e bankave apo marketeve jane shokuese. Edhe dyndja e njekoheshme e tregtareve dhe banoreve ne ?tregjet ushqimore? apo ?tregjet e shumices? eshte nje prove tjeter e nevojes urgjente per koordinim ne kete rast.
Radhet e padisiplinuara mund te shmangen me nje set masash nga ana e Bashkise ne bashkepunim me operatoret private qe kryejne sherbime ne kete periudhe.
Sipas parashikimeve, cdo njesi tregtare te parashikoje numrin maksimal te personave qe mund te qendrojne brenda objektit ne te njejten kohe dhe zonen e radhes se klienteve sipas distancave te percaktuara.
Operatoret me burimet e tyre njerezore te kujdesen per ruajtjen e distances se klienteve te tyre. Policia Bashkiake te inspektoje permbushjen e ketyre detyrimeve nga ana e operatoreve dhe ne rast te mungeses se masave nga ana e operatoreve te ndeshkoje keta te fundit deri ne pezullimin e aktivitetit.
Detyrat e disiplinimit te radheve, kur behet fjale per tregjet e hapura te frutaperimeve ne pronesi te Bashkise, apo per tregjet e tjera te hapura, ti kryejne vete punonjesit e policise bashkiake.?-shkruan Fabian Topollaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga