Connect with Us

Ekskluzive-Basha në SHBA/Thirret nga FBI?!

Politikë

Ekskluzive-Basha në SHBA/Thirret nga FBI?!

Publikuar

-

Janë orët e fundit të një vendimi nga BE për çeljen e negociatave me Shqipërinë, por duket se kjo nuk i intereson shumë Lulzim Bashës, ai ka halle të mëdha përtej oqeanit.

Kreu i Republikës së Re është nisur drejt Berlinit dhe më pas të dielën në SHBA,  por zyra e shtypit ska dhënë asnjë lajm as për arsyen e ikjes dhe as për takime të mundshme.

Burime zyrtare nga PD thanë se Basha ka ikur në disa takime të planifikuara, ndërsa “gojët e liga” në korridorët e PD thanë për CNA.al se Luli ka ikur për një tjetër seancë pyetjesh në FBI, ku po zhvillohen hetime për financimet Ruse.

Lulzim Basha u përfshi dy vite më parë në një skandal 1 milionë dollarë për lobimet e tij në SHBA, paguar me para nga offshore lidhur me biznesmenë rusë. Lobimet përfshinë edhe një foto të Lulit me Presidentin Trump.

LEXO EDHE:  Basha nga Durrësi/ "Dako duhej të ishte në qeli"

Financimet u denoncuan nga mediat amerikane dhe FBI ka filluar hetimet, dje prokuroria shqiptare vendosi shtyrjen e hetimeve edhe për tre muaj.

Kreu i Republikës së Re, ka dhënë disa versione kontradiktore për financimet e lobimeve në SHBA, një skandal i cili bëri shumë zhurme në media, por që përtej oqeanit dhe në Shqipëri vazhdojnë ende hetimet./CNA.al

Pagoi 650 mijë dollarë për lobim në SHBA/ Basha dogji mandatet nga frika e arrestimit

Skandali me financimet ofshore/ Basha ia mbath nga Shqipëria

Thellohen akuzat në SHBA/ Ortakët e Bashës ndërhynë në zgjedhjet e Trump

https://www.cna.al/2019/06/18/thellohet-skandali-i-ortakut-te-bashes-mediat-e-huaja-publikojne-te-tjera-detaje/

Financimet ruse sërish pranë Bashës

Skandali me lobimet ruse të Lulzim Bashës/ Prokuroria bën lëvizjen e radhës

Skandali i Bashës me financimet ruse/ Thellohet hetimi në SHBA, një ditë para Kuvendit farsë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Betimi i gjyqtarëve duke anashkaluar Presidentin/ Komiteti i Helsinkit letër Manjës dhe Kuvendit

Publikuar

-

Nga

Komiteti Shqiptar i Helsinkit i ka dërguar një letër kryetarit të Komisionit të Ligjeve Ulsi Manjës dhe Kuvendit, lidhur me ndryshimet ligjore për betimin e gjyqtarëve për në Gjykatën Kushtetuese duke anashkaluar Presidentin.

Komiteti i Helsinkit deklaron se betimi i gjyqtarëve nuk mund të bëhet me shkrim dhe atributet që Kushtetuta i ka caktuar Presidentit, s’mund t’i jepen një tjetri.

“Lidhur me këtë propozim, KShH vlerëson se ceremonia e betimit që zhvillohet pranë Presidentit nuk mund të realizohet me formë të shkruar, pasi betimi në vetvete, si një akt i lartë solemniteti që parashikohet në Kushtetutë, që kërkon prezencën fizikë të personit që betohet do të respektojë Kushtetutën dhe legjislacionin në fuqi, para Presidentit të RSH. Gjithashtu, sikurse dihet atributet që i ka dhënë Kushtetuta një organi, nuk mund t’i jepen një organi tjetër”, thuhet në letër, ndërsa më tej theksohet se anashkalimi i betimit te presidenti, mund t’i japë fuqi prapaveruese gjyqtarëve.

LEXO EDHE:  Basha nga Durrësi/ “Dako duhej të ishte në qeli”

LEXO EDHE:  T-mobile pritet të investojë fuqishëm në SHBA

“Përveç argumenteve të përmendura më sipër, KShH vlerëson se ky parashikim mund t’i japë fuqi paravepruese, gjyqtarëve të zgjedhur, të emëruar ose të shpallur të emëruar që janë zgjedhur sipas legjislacionit në fuqi”, nënvizon Komiteti i Helsinkit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta takon Ambasadoren e Kanadasë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot Ambasadoren e Kanadasë, Alexandra Bugailiskis.

Kreu i Shtetit e ka falenderuar, pasi qeveria e saj ka si prioritet mbrojtjen e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri.

Gjithashtu presidenti ka vlerësuar bashkëpunimin në fushën politike dhe në atë të sigurisë në kuadër të NATO-s dhe organizatave të tjera ndërkombëtare.

“Inkurajova për më shumë investime kanadeze në Shqipëri. Shpreha mirënjohjen e thellë për integrimin model të diasporës shqiptare në Kanada.

LEXO EDHE:  Basha dështon në PPE/ Asnjë fjalë për djegien e mandateve

LEXO EDHE:  Basha dështon në PPE/ Asnjë fjalë për djegien e mandateve

Kërkova sa më shpejt ratifikimin e Marrëveshjes së Sigurimeve Shoqërore, që do të ndihmonte shumë komunitetin shqiptar në Kanada. Shpreha bindjen se marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve tona do të forcohen edhe më shumë në të ardhmen”, nënvizon Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po tenton të eleminojë fizikisht Ramën”/ Frrok Çupi zbulon 3 planet e Metës

Publikuar

-

Nga

Analisti Frrok Çupi ka bërë deklarata shumë të forta pasditen e sotme, lidhur me aksionet që ka ndërmarrë presidenti Ilir Meta ndaj qeverisë.

Çupi pretendon se Meta thotë gjëra pa vlerë dhe të paqena, ndërsa tregoi kush janë sipas tij 3 planet e Kreut të Shtetit.

Sipas tij, presidenti ose po tenton të eleminojë nga politika kryetarin e opozitës Lulzim Bashën, ose të shkaktojë kaos, ose të eleminojë fizikisht kryeministrin Edi Rama.

“Brenda opozitës po ndodh një tërmet nga më të rëndat që mund të ketë një lëvizje politike. Ilir Meta duke e ditur që nuk është më President po kërkon të kapë PD-në për të eleminuar kryetarin e opozitës, për ta nxjerrë në një parti të vogël, që të lidhë koalicion me partinë e dytë opozitare më të madhe.

LEXO EDHE:  Basha dështon në PPE/ Asnjë fjalë për djegien e mandateve

LEXO EDHE:  Fitohet më shumë në Gjermani/ Basha nxit qytetarët të braktisin Shqipërinë

E dyta është se Meta po bën marrëzi për shpërndarjen e Parlamentit, po tenton të shkaktojë një kaos. Ose ka në mendje një akt barbar siç është eleminimi fizik i kryeministrit. Politika ka vrarë shumë njerëz, ka vrarë liderë të mëdhenj shumë, njëri që tentoi të vrasë kryeministrin, vrau veten dhe ne kemi një ngjashmëri shumë të madhe në këtë rast. Ose do eleminohet fizikisht kryeministri, ose do dorëzohet se këta nuk bëjnë politikë, vetëm terror fizik”, theksoi analisti në emisionin “Top Talk”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE