Connect with Us

Financimet ruse sërish pranë Bashës

Politikë

Financimet ruse sërish pranë Bashës

Publikuar

-

Një kompani strategjike në Shqipëri, aksionet e së cilës kontrolloheshin nga grekët dhe gjermanët, u privatizuan në fillimin e këtij viti.

Një proçes i debatueshëm ku u përfshinë serbë, grekë dhe në fund fitues u shpall një biznesmen i panjohur shqiptar me një bashkëpunëtor bullgar, ky i fundit një biznesmen i madh, me lidhje të forta me qarqet ruse.

Përtej faktit se çfarë përfaqëson biznesi, vetë kompania dhe procesi, ajo që bie në sy është fakti se menjëherë pas ndryshimit të pronësisë, me ardhjen e bullgaro-rusit, imazhi dhe propaganda e kompanisë çuditërisht dhe në mënyrë të beftë i kaluan kompanisë familjarë të Lulzim Bashës.

Pa pasur asnjë dyshim, por tashmë është e provuar, jo nga akuza politike, por nga FBI se Lulzim Basha përdor financime ruse. Siç ishte rasti i fotos me presidentin Trump, edhe në këtë rast del në dritare një “pëllumb” rus, që investon në Shqipëri dhe çuditërisht gjen menjëherë ligjin e bashkëpunimit me kompanitë e Lulzim Bashës, të cilat janë me emrat e personave të tjerë, por që drejtohen nga bashkëshortja e tij dhe ku peshën e rëndësishme e ka vetë Luli.

Emrin e kompanisë, vetë biznesmenin bullgaro-rus, nuk po e përmendim, thjeshtë dhe vetëm për të kuptuar se qëllimi nuk është të dëmtojmë imazhin e biznesit apo biznesmenëve, përkundrazi jemi kokë e këmbë pro tyre, por dritë-hijet e financimeve ruse në Shqipëri dhe lidhjet e tyre me politikën, fatkeqësisht dhe me kreun e opozitës shqiptare, nuk mund t’i fshehë dot media, as Luli, as kompanitë e tij, as mediat e tij, as ortaku i tij, që është kryeministri i vendit./ CNA.al

Ekskluzive-Skandali me lobimet ruse fundos Bashën?/ Konkluzionet dhe shkeljet ligjore

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga vjedhja e floririt tek 15 vilat/ Frrok Çupi ja numëron një për një Metës

Publikuar

-

Nga

Analisti Frrok Çupi ka hedhur akuza tw forta ndaj presidentit Meta, teksa tha se ky i fundit ka bërë krime të shumta dhe për të shpëtuar po kërkon të bëjë presion.

“Unë i besoj Sali Berishës kur thoshte se Ilir Meta është personi më i korruptuar dhe injorant në botë.

Të gjithë politikanët kanë vrarë, por Ilir Meta ka vrarë më shumë se të tjerët. Ndërtimi i 1 vile pastaj 15 të tjera është krim. Vjedhja e floririt është krim. Ne këto i dimë. Ai kërkon të bëjë destabilitet për të shpëtuar veten. Kërkon t’i bëjë presion aleatëve”, tha Çupi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frrok Çupi ia thotë në sy këshilltarit të Metës/ “Je hajdut, ke qenë në burg!”

Publikuar

-

Nga

Debate të ashpra janë zhvilluar sot mes këshilltarit të presidentit Ilir Meta, Bledar Dervishajt dhe analistit Frrok Çupi.

Dervishaj u vu në mbrojtje të Metës dhe i kërkoi avokatit Spartak Ngjela të mos e ofendojë, por në këtë moment ka ndërhyrë Çupi.

Analisti ngriti akuza të forta ndaj këshilltarit të Presidentit, për të cilin tha në emisionin “Open” se ka qenë në burg për vjedhje.

Çupi: Po ti je servil i Metës. Je akuzuar se ke vjedhur. Ke qenë edhe në burg, e vjen e këtu.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Basha vetëm 24 orë në Tiranë/ Fillon fundjavën hollandeze

LEXO EDHE:  Basha: Edi Rama kokoshi 200 milionesh ne maje te plehut/ Nuk vizitoi refugjatet ne kamp

Dervishaj: Nuk ju lejoj të fyeni Presidentin, të paktën kini respekt për institucionin.

Çupi: Nuk debaton me ne. Të mori Meta dhe të futi në zyrë, ta them unë, Meta ka këshilltarët më të këqinj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Ngjelës/ “Meta ka prona të pajusfikuara, po përpiqet të shpëtojë veten”

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela ka hedhur akuza të forta ndaj presidentit Meta, teksa tha se ky i fundit po del me 2 mars vetëm për të shpëtuar veten.

Sipas Ngjelës Meta ka hipur në një drrasë të kalbur dhe ka prona të pajustifikuara.

“Do tregoj 3 pika që me 2 mars nuk do të ndodhë asgjë. Meta ka hipur në një drrasë të kalbur dhe nuk e tremb dot Ëashingtonin dhe Berlinin me këto deklarata dhe qëndrime.

Meta ka prona të justifikuara. Ai nuk mund të dalë sikur po shpëton veten kur don që të rregullojë interesat e veta. Ai ka frikë dhe kërkon të mbrohet të rregullojë vetën dhe pronat e tij.

LEXO EDHE:  AKEP i “përvishet” Bashës/ Shikoni punën tuaj

LEXO EDHE:  Salami thirrje publike Bashës/Tërhiq ministrat teknikë, ose humbja e PD do thellohet

Reforma në drejtësi që po bëhet me RR të madhe do ti penalizojë të 4 liderat. SPAK-u do ti marrë nën hetim. Në 2021 këta të 4 nuk do të jenë. Rama, Meta, Berisha dhe Basha nuk do të konkurojnë në 2021”, tha Ngjela./CNA.al

LEXO TE PLOTE