Connect with Us

Një “vrasës” pa pagesë, në krye të Bashkisë së Tiranës

Aktualitet

Një “vrasës” pa pagesë, në krye të Bashkisë së Tiranës

Publikuar

-

Kryebashkiaku i Tiranes, Erion Veliaj

I vetëquajturi “supermeni” i Tiranës, ai që betohej e stërbetohej se nuk do lejonte betonizimin e kryeqytetit, por ka dhënë 313 leje ndërtimi nga viti 2016 deri në 2018, Erion Veliaj tashmë mund të quhet një “vrasës pa pagesë”, në krye të Bashkisë.

CNA.al shpesh ka sjellë shkrime që nxjerrin zbuluar kryebashkiakun, “djalin punëtor”, që në fakt duket se po punon shumë, por për të mbushur xhepat e tij dhe për të shkatërruar Tiranën. Erion Veliaj po shndërrohet në “vrasës” të Tiranës, ku në vend të pemëve që propagandon Veliaj, po mbijnë kulla.

Erion Veliaj, ish-mjaftisti që dikur protestonte kundër Fatos Nanos dhe kërkonte të rrëzonte Partinë Socialiste, dhe që sot pretendon të jetë trashëgimtar i tyre, është edhe “vrasës” i socialistëve.

Erion Veliaj dikur në krye të Mjaft, më pas krijoi një parti me të cilën nuk arriti të merrte asnjë mandat, u struk nën setullën e Ramës, me pretendimin se do jetë pasuesi i tij në krye të PS-së.

Erion Veliaj është edhe një “vrasës” i mediave në Shqipëri. Një njeri që bën vetëm propagandë dhe mbush televizionet me kaseta, ndërkohë që vetë ikën me pushime.

Nga një shitës fiqsh,  Erion Veliaj sot po mban nën “sundim” edhe shumicën e mediave në vend. Përjashtuar ndonjë portal tek-tuk, asnjë media nuk guxon të flasë apo shkruajë kundër kryebashkiakut “vrasës”.

Por, ato që ne përmendem më sipër janë shumë pak, krahasuar me atë çfarë i bëri Erion Veliaj, Ardit Gjoklajt.

Ardit Gjoklaj, 17-vjeçari i vrarë në Sharrë, sot është emri që akuzon kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj si “vrasës”. Dhe jo një herë,  por dy herë.

Së pari  sepse e mohoi dhe së dyti sepse përdori prokurorinë dhe sistemin e drejtësisë për të mbuluar ngjarjen.

Në verën e vitit 2016, 17-vjeçari Ardit Gjoklaj, që punonte për bukën e gojës u gjet i vdekur në sheshin e grumbullimit të mbeturinave të riciklimit, në landfillin e Sharrës. Ndërkohë që pas tre vitesh ende nuk ka një fajtor dhe familjarët presin drejtësi.

Ndërkohë, që Instituti i Mjekësisë Ligjore në 2016-ën, dorëzoi në Prokurori autopsinë përfundimtare në lidhje me vdekjen e 17-vjeçarit Ardit Gjoklaj në landfillin e Sharrës. Ekspertiza mjekoligjore, e administruar si provë në dosje, konfirmonte vrasjen e të riut me fadromë, tashmë Gjykata arriti në përfundimin se ai është vrarë jashtë landifillit të Sharrës.
Kjo të çon në dyshime të forta, se mund të jetë vetë Erion Veliaj, i cili shkatërroi provat në vendin e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Opozita bllokon komisionet parlamentare/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” mazhoranca

Erion Veliaj kërkon që ta mohojë atë që ka ndodhur, ashtu siç u mundua ta fshihte, ashtu siç u hakmor ndaj gazetarëve që zbuluan dhe zbardhën të vërtetën.

Erion Veliaj kërkon që ta “vrasë” për të tretën herë Ardit Gjoklajn. Pasi ai humbi jetën atje, pasi e mohuan, sot kërkojnë t’i mbyllin edhe dosjen hetimore, që mos të ketë asnjë gjurmë kundër Erion Veliajt.

Është Erion Veliaj, përgjegjësi kryesor, i cili u fotografua me duke drekuar së bashku në një nga restorantet e Tiranës prokurorin e Tiranës, në atë kohë, Petrit Fusha, për të manipuluar dosjen me ushtarët e tij dhe Ardit Gjoklaj.

Për më tepër, Petrit Fusha mori edhe tendera miliona euro nga Bashkia e Tiranës.

Pra, Erion Veliaj, si një “vrasës” gjakftohtë, po përpiqet që ta “vrasë” për të treten herë 17-vjeçarin që humbi jetën, për kafshatën e gojës. E mohoi kur humbi jetën, i fshehu ngjarjen dhe sot po i mbyll dosjen për të thënë se është vrarë jashtë ambienteve, të cilat administroheshin nga Bashkia e Tiranës, e drejtuar nga Erion Veliaj./ CNA.al

Një “vrasës” në ekran

Vendimi skandaloz për Gjoklajn/ Ilirjan Blloshmi “kryqëzon” gjyqtarët

Ndërtimi i kullave/ Veliaj përgënjeshtron veten

Foto-Premtoi bllokimin/ Kullat, suksesi më i madh i Erion Veliajt

“Vrasja” e Veliajt dhe heshtja e Ramës, Metës dhe Bashës

“Vrasësi” i veshur me Prada

Fundi i “Lali Erit”?/ Veliaj akuzohet për vrasje

Tre gjyqtarë të përfshirë në “vrasje”/ Skandal, Krimet e Rënda i amnistojnë

Mbylli dosjen e Ardit Gjoklajt/ “Arratiset peshku i madh” 1 milionë dollarësh

Skandali me dosjen e “Ardit Gjoklajt”/ Prokurori deklaron “fajtor” viktimën

“Duart me gjakun” e Ardit Gjoklajt/ Si tenton Veliaj të mbulojë skandalet e tij?

“I mori jetën Ardit Gjoklajt”/ Studentët “masakrojnë” Veliajn

Foto-Veliaj sulmon mediat/ CNA.al i përgjigjet  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Analiza dhe shifrat/ Zgjedhjet në Dibër ja pse fiton Sherefedin Shehu

LEXO EDHE:  Bozdo: Parku qe ofron Veliaj tek bulevardi i ri, pese here me i vogel se origjinali

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Rama batuta në Elbasan/ “Luli me 16, Lali me 17”

LEXO EDHE:  Analiza dhe shifrat/ Zgjedhjet në Dibër ja pse fiton Sherefedin Shehu

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: