Connect with Us

Fundi i “Lali Erit”?/ Veliaj akuzohet për vrasje

Aktualitet

Fundi i “Lali Erit”?/ Veliaj akuzohet për vrasje

Publikuar

-

kryebashkiaku i Tiranes, Erion Veliaj

17-vjeçari Ardit i Gjoklaj u gjet i vrarë në impiantin e përpunimit të mbeturinave në landfillin e Sharrës, në Gusht të vitit 2016.

Arditi u vra,  ndërsa punonte për të ndihmuar familjen, ndërkohë që vrasësit e tij sot janë në liri.

Drejtësia,e cila dyshohet se është bërë pjesë e pazareve politike, ka dështuar për të dërguar prapa hekurave vrasësit e Arditit 17 vjeçar.

Së fundmi, në media ka dalë dhe një vendim i Gjykatës së Tiranës që rehabiliton vrasësit. Sipas të njëjtit vendim, bazuar në disa kuazi- ekspertiza, Ardit Gjoklaj është vrarë jashtë landfillit të Sharrës.

Aulon Kalaja

Vendimi skandaloz i Gjykatës së Tiranës, sigurisht që ka shokuar familjarët e Arditit, të cilët ndryshe nga vrasësit që blejnë drejtësinë, ata vijojnë të ndjekin rrugët ligjore.

Aktivisti Aulon Kalaja, i cili në vijmësi ka kërkuar drejtësi për 17-vjeçarin,  ka biseduar me familjarët e Ardit Gjoklajt dhe tregon se ata janë pritje të zbardhjes së vendimit, për të proceduar më tej ligjërisht.

“Prej disa vitesh ata kërkojnë drejtësi, ndërsa çështja vetëm është manipuluar, se gjoja trupi i djalit të tyre qenka gjetur jashtë  landfillit të Sharrës dhe nuk ka vdekur brenda”, ka thënë Kalaja për CNA.al.

Sipas Kalasë, këto janë tentativat e disa ekspetëve të futur në çështjen e Ardit Gjoklajt nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

“Vëllai i Arditi më ka treguar se ai ka qenë i punësuar në landfillin e Sharrës. Ai punonte aty për të blerë çantën dhe librat e shkollës për motrën dhe për të ndihmuar dhe vëllain”, ka treguar më tej Kalaja.

Sipas tij, vrasësi i Arditi, është kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili ka ndërhyrë për ta mbyllur rastin.

“Vetë Erjon Veliaj që unë e kam akuzuar personalisht si vrasës i Ardit Gjoklajt, ka ndërhyrë. Veliaj ka thënë që le të merret Prokuroria me këtë punë. Por cila prokurori? Është ai prokurori, në dasmën e djalit të të cilit ishte Veliaj. Pas vrasjes së Arditit, prokurori (Petrit Fusha) dhe Erion Veliaj u panë në një nga restorantet e Tiranës duke drekuar. Ai jo vetëm duhet të mbajë përgjegjësi, por duhej të jepte dorëheqjen  në këtë rast”, ka thënë më tej Kalaja.

Pas vendimin skandaloz të Gjykatës, protestat për të kërkuar drejtësi për Arditin do të rifillojnë sërish.

Kujtojmë se në protestat e mëhershme reagimi i Veliajt, njeriut që akuzohet nga Kalaja si vrasës ka qenë i ashpër.

Deri në atë pikë saqë ta shfryjë inatin dhe urrejtjen me banderolat.

Portreti gjigand i 17 vjeçarit Ardit Gjoklaj, i vrarë në landfillin e Sharrës, ishte në krye të protestës së një viti më parë.

Fotografia e tij ishte stampuar në një sipërfaqe 100 metra katrorë me mbishkrimin “Drejtësi për Ardit Gjoklaj”.

Që në fillim të protestës Bashkia e Tiranës hoqi  banderolën e  vendosur në sheshin ‘Skëndërbej’  me ideimin e aktivistit Aulon Kalaja.

Arditi u vra në një biznes të përbashkët të një firme private me Bashkinë e Tiranës, që u promovua nga Erion Veliaj si burim punësimi i sigurt.

Bashkia dhe firma e fshehën vrasjen aksidentale të Arditit për te fshehur përgjegjësinë penale dhe morale për vdekjen e17 vjeçarit, që punonte në landfill për të siguruar paratë për librat e shkollës./CNA.al

Marioneta e PS, “vrau” për së dyti Ardit Gjoklajn/ Për sa u shit gjyqtari Gerd Hoxha?

Pazare me vrasjen e Ardit Gjoklajt?/ Si  u përfshinë gjyqtarët në krim

Vrasja e Ardit Gjoklajn/ Pyetjet dhe faktet që akuzojnë Veliajn

Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Prokuroria dhe Gjykata në shërbim të Veliajt

Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Atentat ndaj shoferit të ekskavatorit

Vdekja e Ardit Gjoklajt/ “Erion Veliaj shantazhon prokurorët dhe gjyqtarët”

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: