Connect with Us

“Duart me gjakun” e Ardit Gjoklajt/ Si tenton Veliaj të mbulojë skandalet e tij?

Aktualitet

“Duart me gjakun” e Ardit Gjoklajt/ Si tenton Veliaj të mbulojë skandalet e tij?

Publikuar

-

pyetje dhe fakte qe akuzojne veliajn

Pafytyrësia e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj nuk njeh kufinj. Me propaganda ordinere, ai tenton të mbulojë skandalet që rëndojnë mbi të, njësoj siç veproi me rastin e Ardit Gjoklaj.

17 Ardit Gjoklaj humbi jetën në 7 gusht 2016, në orët e para të mëngjesit, ku një ekskavator e shkeli për vdekje.

Ai ishte punësuar në impiantin e seleksionimit të mbetjeve të kompanisë “3R” shpk në Sharrë, me shpresën se do të mblidhte paratë e nevojshme për të blerë librat e shkollës.

Vendi i punës ishtë reklamuar i sigurtë nga “lali Eri”, por 17 vjeçari dhe frymën e fundit, i masakruar në impiantin e përpunimit të mbeturinave në landfillin e Sharrës.

Por, asnjëherë Bashkia e Tiranës nuk ka mbajtur  përgjegjësi për kontratën abuzive me kompaninë “3 R” dhe asnjëherë  Erion Veliaj nuk  kërkoi të paktën ndjesë për vdekjen e 17-vjeçarit.

Për më tepër Veliaj “me duart me gjakun” e Ardit Gjoklaj vijon të prodhojë çdo ditë propagandë pas propagande.

Kështu ka ndodhur edhe sot, në ditën e verës,  ku Veliaj e ka shfrenuar më tej fantazinë e propagandës.

Ai ka bërë thirrje në rrjete sociale që të mbillet nga një pemë për të përkujtuar të afërmit që nuk jetojnë më.

Po i freskojmë kujtesën “Lali Erit”, se as 17 vjeçari Ardit Gjoklaj nuk jeton më, por për të nuk ka thënë asnjë fjalë.

Veliaj, nuk ka ndërgjegje që të mbjellë një pemë për të, derisa dyshohet se mbylli hetimet për të shpëtuar veten.

LEXO EDHE:  "Ka lënë në harresë zonat rurale"/ Kryemadhi "përkëdhel" Veliaj  

Kujtojmë se në kohën kur pritej drejtësi për Ardit Gjoklajn, Veliaj u kap me ish-kreun e Prokurorisë së Tiranës, në një nga restorantet e kryeqytetit.
Dhe pas atij takimi, Bashkia e Tiranës u amnistua nga përgjegjësitë.

Tashmë Erion Veliaj, flet për pemë në kujtim të të vdekurve, ndonëse mbi supe i rëndon vdekja e Ardit Gjoklajt.

Në vijimësi ai ka refuzuar të flasë për fatin tragjik të Gjoklajt.

Veliaj i ftuar rreth dy vite më parë në emisionin Top Story u pyet se përse hetimet për bashkinë u pushuan dhe Prokuroria nuk i vazhdoi ato.

Por, sipas tij, aksidente të tilla janë të zakonshme.

“Duhet të pyesni prokurorinë. Është një pyetje shumë e mirë që duhet t’ia bëni prokurorisë. Ky është një qytet ky ndodhin çdo ditë aksidente. Në një qytet të madh këto ndodhin gjithë kohën”, deklaroi Veliaj, në emision.

Për vdekjen e 17 vjeçarit, Ardit Gjoklaj,  Prokuroria çoi në gjyq dy persona përgjegjësin e turnit, Dëfrim Hakrama dhe fadromistin, Edmond Kollari, të cilët u akuzuan  se kanë shkelur ligjin.

Por, hetimi për përgjegjësitë e bashkisë  së Tiranës që lidhen me kontraktimin e kompanisë “3R” dhe lejen me të cilën ajo operonte u nda më vete dhe më pas u pushua./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

TIA njofton uljen e tarifës së pasagjerit dhe ndryshime rrënjësore në infrastrukturë

Publikuar

-

Nga

TIA njofton uljen e tarifës së pasagjerit dhe ndryshime rrënjësore në infrastrukturë

Ditën e sotme, Tirana International Airport (TIA) ka njoftuar uljen e tarifës së pasagjerit dhe ka bërë të ditur një plan ambicioz investimesh në strukturën e aeroportit, për të kontribuar në lehtësimin e çmimeve të biletës dhe zhvillimit në tërësi të aviacionit dhe turizmit shqiptar.

Zhvillimet e reja vijnë pas datës 18 dhjetor 2020, ditë kur kompania shqiptare Kastrati Group, e themeluar që në vitin 1990, mori në zotërim 100% të kapitalit aksionar të TIA-s, pas blerjes së aksioneve nga kompania kineze “Real Fortress Limited”.

“Ulja e tarifës së pasagjerit nga 12.5 Euro në 10 Euro është vendimi i parë që ka marrë TIA dhe që do startojë me ndryshimin e Kontratës së Koncesionit të miratuar në vitin 2004. Si pasojë e kësaj uljeje të tarifës, efekti në uljen e çmimit të biletës së avionit dhe në rritjen e numrit të fluturimeve dhe destinacioneve, do të jetë më se i dukshëm.

Si pjesë e ndryshimeve të Kontratës së Koncesionit, TIA njofton se një paketë e plotë investimesh, të cilat arrijnë një total prej afërsisht 100 milionë Euro do të jetë në vëmendjen e menaxhimit duke patur në fokus, zgjerimin e kapacitetit akomodues të aeroportit me 6 milionë pasagjerë në vit, zgjatimin e pistës, përmirësimin e plotë të infrastrukturës së aeroportit dhe përmirësimin e ndjeshëm të cilësisë së shërbimeve.

Plani i investimeve nga koncesionari i ri synon të përmirësojë ndjeshëm operimin në aeroportin “Nënë Tereza” dhe ta shndërrojë Tirana International Airport në një shembull pozitiv në rajon, me një impakt të jashtëzakoshëm në rritjen e turizmit në Shqipëri dhe përmirësimin e lehtësisë së të bërit biznes.

LEXO EDHE:  FOTO – Masakër mjedisore në parkun e Tiranës/ Çunat e “lali Erit”…

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Si po shkatërrohet Parku i Liqenit

Bashkë me uljen e tarifës së pasagjerit, pjesë e paketës së ndryshimit të Kontratës së Koncesionit është edhe liberalizimi i Ground Handling Services (Shërbimet në Tokë) dhe liberalizimi i tregut të karburantit të avionëve që do të sjellë kosto më të ulët në çmimin e këtij karburanti.

Të gjitha këto ndryshime të rëndësishme do kenë një efekt të menjëhershëm në tërheqjen e linjave të tjera “low cost”, përfshirë Ryan Air, dhe rrjedhimisht do të kenë efekt në uljen e çmimit të biletës që paguajnë udhëtarët e TIA-s. Më tej, me lehtësimin e kushteve të udhëtimit pas pandemisë, këto vendime do të ndikojnë në shtimin e numrit të fluturimeve dhe destinacioneve”, thuhet në njoftimin zyrtar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

A do të hapen universitetet?/ Bino: Studentët paraqesin rrezikshmëri, duhet protokoll i lartë

Publikuar

-

Nga

A do të hapen universitetet?/ Bino: Studentët paraqesin rrezikshëmri, duhet protokoll i lartë

Anëtarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve Silva Bino tha se hapja e universiteteve paraqet rrezik të lartë për përhapjen e COVID.

Në një intervistë për “ABC” ajo u shpreh se në shkolla duhet të ketë protokoll sigurie shumë të lartë, që në rastin e studentëve është më i vështirë të zbatohet në krahasim me ato në shkollat fillore dhe të mesme.

Megjithatë ajo nuk e bëri publik vendimi që Komiteti i Ekspertëve ka marrë pas kërkesës së studentëve për të zhvilluar seminaret dhe provimet në ambientet e universitetit me argumentin se hasin probleme online.

“Unë kam dëgjuar shumë opinione në lidhje me këtë që thonë që janë hapur kafenetë pse të mos hapen në shkollë. Ai studentë që do të mësojë mëson nuk rri në kafene. Ajo që është e rëndësishme që në shkolla duhet protokoll sigurie shumë i larte.

LEXO EDHE:  Bizneset në kolaps nga koronavirusi/ Shoqatat e turizmit kërkesë Ramës, Klosit, Denajt e Veliajt

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Si po shkatërrohet Parku i Liqenit

Dhe jo gjithmonë zbatohet, Ne nuk kemi dashur të rrisim numrat. Shkollat fillore dhe ato të mesme nuk janë vende që mund të shtojnë infektimin sepse mund të binden për të ruajtur masat dhe pas mësimit shkojnë në shtëpi. Vendimi është për t’u diskutuar”, tha Bino./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD mbledh Këshillin Kombëtar/ Zbardhen diskutimet

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD/ Zbardhen diskutimet

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur që prej orës 18:00 Këshillin Kombëtar.

Kjo mbledhje ishte e paparalajmëruar dhe “sekrete”, ku nga ana e selisë blu nuk pati një njoftim për media, për të informuar publikun se kush do të ishte tema e diskutimit.

Burime të CNA.al pranë PD bënë me dije se fokus të diskutimeve është programi elektoral që PD do të shpalosë në fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se është ish deputetja Jorida Tabaku ajo e cila është duke bërë prezantimin e programit të opozitës.

Ekonomia do të jetë shtylla kryesore e programit të demokratëve. Ndryshimi për Lulzim Bashën duhet të nis nga taksat. Demokratët propozojnë që të ulet barra për biznesin nga 15 në 9 % përmes taksës së sheshtë.

LEXO EDHE:  Magazina e riciklimit të mbetjeve në flakë/ Veliaj thirrje banorëve

LEXO EDHE:  Magazina e riciklimit të mbetjeve në flakë/ Veliaj thirrje banorëve

Ndër pikat ku PD e ka përqëndruar programin e saj janë fermerët, anulimi i ligjit për arsimin e lartë, vendosja në filtër e të gjithë koncensionareve dhe kontrateve të partneritetetit publik privat nga viti 2005 kur qeverisnin vetë demokratët dhe kryesisht kontratat e dhëna gjatë 8 vjeçarit të fundit nga maxhoranca e majtë.

Demokratët janë të bindur se falë menaxhimit që do t’i bëjnë kompanive shtetërore të energjisë, do të mundësojnë uljen e çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë dhe biznesin. Ndërkohë që lehtësira pritet të ketë edhe për bizneset e huaja që do të kenë interes për të investuar në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE