LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Makthi" i femrave/Ja çfarë mund të bëni nëse ju vret këpuca

27 Mars 2019, 16:00, Lifestyle CNA
"Makthi" i femrave/Ja çfarë mund të bëni

Krijimi i flluskave si pasojë e fërkimit të këmbës së djersitur me këpucën eshte nje nga  dhimbjet më të tmerrshme të njerëzimit. Por ja si t?i qëndroni larg këtij problem aspak të vogël.

Krem hidratant

Lyeni ose këpucën (dhe lëreni gjithë natën) ose këmbët tuaja, pasi kremi në fjalë shërben pak a shumë si lubrifikant.

Tharëse flokësh

Një metodë që njihet gjerësisht në mesin tonë është ajo e cila konsiston në ngrohjen e këpucëve dhe më pas veshjen e tyre me çorape të trasha për disa minuta nëpër shtëpi. Kjo do ta ndihmojë këpucën ?të zbutet? dhe të përshtatet me këmbën tonë.

Pudra e bebes

Pudrosini këmbët përpara se të vishni këpucët, si një mënyrë për të shmangur irritimin e dhimbshëm.

Qese me ujë

Mbushni dy qese me ujë, futini brenda këpucëve dhe lërini gjithë natën në frigorifer. Të nesërmen këpuca do të jetë zgjeruar dhe këmba do vuajë më pak brenda saj.

Por nëse është shumë vonë dhe tashmë këmbët i keni të vrara, trajtojini me:

xhel Aloe Vera ose pak Vaseline

 

Lajmet e fundit nga