LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si gënjeu dje Basha në Këshillin Kombëtar/ Ja fakti

21 Prill 2018, 13:52, Aktualitet CNA
Si gënjeu dje Basha në Këshillin Kombëtar/ Ja fakti

Partia Demokratike pasditen e djeshme, pas katër vitesh, mblodhi Këshillin Kombëtar, ku u miratua statuti i ri.

Mbledhja është shoqëruar me debate të forta. Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD, Edith Harxhi kërkoi që në statutin e ri çdo aleancë apo marrëveshje duhet të marrë me patjetër, mendimin e Këshillit Kombëtar dhe jo të Kryesisë së partisë.

?Propozojmë që çdo aleancë apo marrëveshje duhet të marrë me patjetër, mendimin e Këshillit Kombëtar dhe jo të Kryesisë së partisë.

Në marrëveshjen e 17-18 majit, ajo marrëveshje që ju nënshkruat, ishte një aleancë, pasi PD hyri në një qeverisje me kundërshtarin tonë politik dhe nuk u pyet askush.?- është shprehur Harxhi.

Por kreu i PD, Lulzim Basha ka kundërshtuar, ndërsa ka deklaruar se ?Nuk është e vërtetë zonjë. Për atë vendimmarrje ka pasur konsultim dhe dakordësi të plotë me Grupin Parlamentar dhe Kryesinë e partisë.?

Pas Bashës ka reaguar sërish Harxhi, e cila deklaroi se ?Jo, jo, jo, kjo nuk është e vërtetë se ne kemi qenë dëshmitarë të atyre zhvillimeve. Grupi dhe Kryesia është njohur me vendimmarrjen, vetëm pasi ju dhe kundërshtari ynë politik kishit dakordësuar një marrëveshje për bashkëqeverisje.?

Pra, Basha tha thjeshtë gënjeshtrën e radhës. Në fakt me 18 maj Basha zhvilloi i vetëm takimin me Ramën, ku ranë dakord për bashkëqeverisje dhe më pas shkoi në kryesi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga