LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lushnjarët akuzojnë Ramën për taksat/ Kryeministri vijon batutat: Ça të është ngritur ty?

21 Prill 2018, 13:32, Aktualitet CNA
Lushnjarët akuzojnë Ramën për taksat/ Kryeministri vijon

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me banorë e biznesmenë në Lushnje.

Takimi është shoqëruar me debate dhe batuta. Në nisje të takimit bashkëbisedues, të pranishmit i janë ankuar Ramës për taksat e shumta që duhet të paguajnë, taksa që sipas tyre janë rritur.

Pas kësaj, Rama ka kërkuar të dijë saktësisht, duke pyetur qytetarët; Ngrije dorën, ja më thuaj, ty ca të është ngritur. Ca?

Qytetari: Taksat, 20 përqindëshi nuk e kam paguar, tani e kam

Rama: Ça takse të është ngrit ty?

Qytetari: Kjo tani, 20 përqindshi

Rama: Ku e paguan ti më shumë

Qytetari: Te taksat e biznesit

Rama: Ti ke biznes vetë

Qytetari: Po biznes familjar, prandaj po them

Rama: Te sqaroj une.

Rama: Janë rritur vetëm dy taksa, për ata që fitojnë më shumë, ne e bënë 15% për ata që janë të mëdhenj dhe e ulëm 5% për të vegjlit deri në 8 mln dhe zero taksë për bizneset e vogla deri në 5 mln. Të gjithë gënjejnë, kush thotë e kam xhiron aq e kaq, gënjejnë, se nuk duan të kalojnë pragun dhe bëhen të mëdhenj dhe paguajnë taksë më të lartë dhe se janë në një marredhënie mëkatin me të madhin, se i madhi i jep pa faturë dhe grabitet publiku dhe shteti, se i madhi shmang atje ku ne kemi synimin kryesor. Është lojë që ne do i japim fund. Duke vënë TVSH për të gjithë, kush është deri në 2 mln s?ka.

Lajmet e fundit nga