LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi- Cili është shteti më dembel në botë/ Jo ai që po mendoni ju

13 Korrik 2017, 09:00, Kuriozitete CNA

Cili është shteti më dembel?  Të inicuar nga kjo pyetje,  studiuesit e Universitetit Stanford kanë bërë një studim i cili ka zbuluar se sa hapa ecin mesatarisht njerëzit në të gjithë planetin.

Kjo përllogaritje është bërë nëpërmjet celularëve Smartphone që kanë aplikacionin ku qytetarët regjistrojnë se sa rrugë përshkojnë në ditë. Dhe e dini cili ishte rezultati?

Shteti më dembel në botë ishte Indonezia, qytetarët e të cilit bëjnë vetëm 3,513 hapa në ditë.

Populli më aktiv, edhe pse për ne nuk është shumë çudi, janë banorët e Hong Kongut. Mesatarisht një qytetar i Hong Kongut bën 6.880 hapa në ditë, ekuivalente me rreth 6 kilometra. Gjithashtu sipas studimit rezultoi se , britanikët ecin me 5.444 hapa në baza ditore, më pak se tre milje (5 km), e ndërsa pas tyre renditen amerikanët me vetëm 4,774 hapa në ditë.

Ju do pyesni po Shqipëria? Fatkeqësisht ne nuk ishim pjesë e këtij studimi./CityNews

Lajmet e fundit nga