LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Simptomat alarmante/ Shkencëtarët zbulojnë efektin e rrallë të Covid

22 Shtator 2023, 17:51, Sociale CNA

Simptomat alarmante/ Shkencëtarët zbulojnë efektin e rrallë

Shkencëtarët kanë zbuluar një tjetër efekt anësor të rrallë të Covid.

Zbulimi vjen pasi një burrë ndërroi jetë, pasi atij ju zhvillua një sëmundje e rrallë e trurit, pasi u infektua me infeksion viral, raporton The Sun.

62-vjeçari u shtrua në Qendrën Spitalore Sinai Queens, në SHBA , pasi shfaqi simptoma të përkeqësimit "të shpejtë" të trurit, duke përfshirë vështirësi në ecje.

Mjekët fillimisht menduan se ai vuante nga demenca, por testet për sëmundjen dolën negative.

Pasi zbuluan se simptomat e tij u shfaqën pasi u infektua me Covid, mjekët i bënë disa teste të tjera neurologjike.

Disa studime kanë gjetur se goditjet në tru, problemet me kujtesën  dhe Parkinson janë ndër problemet nga të cilat vuajnë pacientët pas infektimit me  virusin Covid.

Pacienti u përkeqësua shpejt dhe ndërroi jetë për shkak të përparimit të shpejtë të gjendjes sënduar nga simptomat.

Mjekët nuk detajuan pse Covid mund të kishte shkaktuar sëmundjen  prion tek njeriu identiteti i të cilit nuk bëhet publik.

Sëmundjet e Prionit janë një grup kushtesh të rralla dhe fatale të shkaktuara nga proteina prion e cila shkakton dëmtim të trurit që përkeqësohet me shpejtësi me kalimin e kohës.

Simptomat e hershme përfshijnë:

humbja e intelektit dhe e kujtesës
ndryshime në personalitet
humbja e ekuilibrit dhe koordinimit
të folurit të paqartë
problemet e shikimit dhe  verbëria
lëvizjet anormale dridhëse
humbje progresive e funksionit dhe lëvizshmërisë së trurit/ CNA

 

Lajmet e fundit nga